Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Maszynista odpowie za katastrofę kolejową w Korzybiu

Bogumiła Rzeczkowska, GP24.pl,

dodane przez volvob10ma; zmodyfikowane

Prokuratura Rejonowa w Miastku oskarżyła 56-letniego Ryszarda I. o spowodowanie katastrofy kolejowej na trasie Korzybie-Kępice.
Według śledztwa, do katastrofy kolejowej 13 lipca ubiegłego roku, doprowadził maszynista, 56-letni Ryszard I. ze Słupska.

- Oskarżyliśmy go o nieumyślne sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym - mówi Jacek Korycki, rzecznik słupskiej prokuratury okręgowej. - Maszynista prowadził pociąg osobowy relacji Słupsk-Szczecinek. Wyjechał z "mijanki" w Korzybiu i doprowadził do zderzenia z nadjeżdżającym z przeciwnej strony pociągiem osobowym relacji Szczecinek-Słupsk. Ryszard I. zrobił to wbrew obowiązującym przepisom oraz bez zgody dyżurnego ruchu stacji Miastko, z którym nie nawiązał łączności za pomocą telefonu polowego.

Zdaniem śledczych, Ryszard I. w ten sposób spowodował zagrożenie życia i zdrowia załogi i pasażerów obu pociągów, a nieumyślnie - obrażenia ciała kilkudziesięciu podróżnych oraz zagrożenie mienia wielkich rozmiarów.

Spółka Przewozy Regionalne w Warszawie poniosła straty w wysokości ponad 760 tysięcy złotych.

- Ryszard I. nie przyznał się, złożył obszerne wyjaśnienia - dodaje rzecznik. - Stwierdził w nich, że nie powiadomiono go o "mijance" w Korzybiu. Natomiast był przekonany, na podstawie uzyskanych informacji, że pociągi miały się minąć dopiero w Kępicach.

źródło: GP24.pl

brak komentarzy