Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Tak dla Szybkiej Kolei Miejskiej w Szczecinie

Paulina Targaszewska, GS24.pl,

dodane przez MQ

Komisja do spraw rozwoju, promocji i gospodarki morskiej pozytywnie wypowiedziała się na temat uruchomienia w Szczecinie szybkiej kolei. Teraz sprawa trafi do prezydenta miasta i marszałka województwa.
- W Szczecinie brakuje szybkiej kolei, jesteśmy za tym żeby wreszcie ją uruchomiono - mówi Maria Herczyńska, przewodnicząca komisji do spraw rozwoju, promocji i gospodarki morskiej. - Będziemy dążyć do tego, żeby ten cel udało się osiągnąć. Zwrócimy się do prezydenta i marszałka, żeby wspólnie wykonać studium uwarunkowań. Później przyjdzie czas na kolejne kroki.

Słowa padły po tym, jak Maciej Sochanowski ze Szczecińskiego Stowarzyszenia Miłośników Komunikacji Miejskiej przedstawił radnym swój projekt uruchomienia w mieście szybkiej kolei.

Jego pomysł zakłada połączenie linią kolejową Polic z osiedlem Słonecznym. Po drodze znajdowałoby się ok. 15 przystanków: na Dworcu Głównym, Pomorzanach, przy Cmentarzu Centralnym, na Turzynie, Pogodnie, Łęknie, przy Szczecińskim Parku Naukowo Technologicznym, na Niebuszewie, Drzetowie, Żelechowej, Golęcinie, Gocławiu, Stołczynie i Skolwinie. Sochanowski proponuje aby do uruchomienia SKM wykorzystać istniejący obecnie system kolei miejskiej.

Wcześniej konieczne są jednak pewne modernizacje, zmiany i dobudowy. Ich łączny koszt oszacowano na ok. 135 mln zł. Inwestycja mogłaby zostać rozdzielona na budżety dwóch gmin - Szczecina i Polic oraz Polskie Linie Kolejowe.

Co ważne wraz z uruchomieniem SKM wprowadzona zostałaby także integracja biletowa. Oznacza to, że na przejazd szybką koleją, tramwajami i autobusami miejskimi obowiązywałby taki sam bilet. Pomysł bardzo spodobał się szczecińskim radnym.

- Bardzo się cieszę, że powstał taki konkretny projekt uruchomienia w Szczecinie szybkiej kolei - mówi Joanna Bródka z PO. - Zamiast inwestowania w parkingi powinniśmy iść w kierunku rozwoju transportu kolejowego. Jako największe miasto, które korzystałoby z SKM powinniśmy dawać impuls do stworzenia porozumienia z władzami sąsiednich gmin i województwa.

Urząd marszałkowski jest skory do współpracy.

- Dzisiaj nie wiemy jakimi środkami finansowymi będziemy dysponować, zainteresowanie projektem jest jednak bardzo duże i odnosimy się do niego z sympatią - mówi Daniel Paszun, kierownik biura regionalnego transportu pasażerskiego w urzędzie marszałkowskim. - Dobrze jednak szybką kolej nazywać szczecińską koleją metropolitarną, bo to ruch na terenie kilku gmin. To daje szersze możliwości i łatwiej w ten sposób uzyskać dofinansowania na zrealizowanie tej inwestycji.

źródło: GS24.pl

6 komentarzy