Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Śląskie: Koniec marzeń o szybkiej kolei do Pyrzowic

Tomasz Głogowski, Gazeta.pl,

dodane przez mxk; zmodyfikowane

Wiadomo już, że połączenie Katowic z Pyrzowicami nie powstanie do 2014 roku, bo nie udało się skompletować całej koniecznej dokumentacji. - Inwestycja wywołuje duży opór społeczny. Wpłynęło kilka tysięcy skarg od mieszkańców - mówią przedstawiciele PKP PLK. - Ta kolej to bubel - odpowiadają samorządowcy.
Za tydzień, w poniedziałek, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach ma zdecydować o wydaniu tzw. decyzji środowiskowej w sprawie budowy szybkiej kolei do Pyrzowic. Pozytywna opinia pozwoli rozpocząć prace związane z projektowaniem trasy i uzyskaniem pozwolenia na budowę. Nawet jeśli wszystko od tego momentu będzie przebiegać gładko, kolej i tak nie powstanie, jak planowano, do 2014 roku. - To nie jest dobra informacja, ale liczyliśmy się z takim scenariuszem - mówi Zbigniew Młokosiewicz z katowickiego oddziału PKP PLK.

Przedstawiciele PLK argumentują, że wymaganej dokumentacji, a więc projektu technicznego, pozwolenia na budowę i decyzji środowiskowej nie udało się przygotować głównie za sprawą protestujących mieszkańców gmin, przez której kolej ma zostać poprowadzona, przede wszystkim Ożarowic i Bobrownik. Z tego powodu nie ma szans, by inwestycja - wpisana na rezerwową listę Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko" na lata 2007-2013 - mogła otrzymać pieniądze choćby na projekt. czytaj dalej…

źródło: Gazeta.pl

brak komentarzy