Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Miliony na tabor kolejowy w naszym województwie

Sławomir Orlik, Polskie Radio Szczecin,

dodane przez MQ

Radni Sejmiku zaakceptowali zmiany w budżecie województwa, dzięki temu zachodniopomorskie będzie mogło kupić 7 nowych i 6 używanych składów elektrycznych pociągów.
Zakup nowego taboru to efekt współpracy województw wielkopolskiego, zachodniopomorskiego i lubuskiego, które uzyskały na ten cel unijne dofinansowanie z programu Infrastruktura i Środowisko.

W sumie nasze województwo kupi 7 nowych składów za około 140 mln złotych. Jednak dzięki dodatkowych dotacjom, między innymi z funduszu kolejowego, zachodniopomorskie wyda na to z budżetu regionu tylko kilkanaście milionów.

- W przyszłym roku rozpoczną się wszystkie procedury - mówi wicemarszałek województwa Wojciech Drożdż. - Pierwsze dostawy powinny trafić do nas w roku 2013.

Gorzej wygląda jednak sprawa zakupu używanych jednostek: - Mamy w tym roku 6,5 miliona złotych przeznaczone na zakup dwóch składów, w przyszłym roku mamy do wydania kolejne 13 milionów na 4 składy. Ogłosiliśmy właśnie drugi przetarg, bo w pierwszym nie udało się wyłonić żadnego dostawcy - przyznaje Drożdż.

Sprzedażą województwu używanych składów początkowo była zainteresowana spółka Przewozy Regionalne, ze złożenia oferty w pierwszym przetargu jednak się wycofała. Kolejny ma się rozstrzygnąć pod koniec miesiąca.

źródło: Polskie Radio Szczecin

5 komentarzy