Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Bez poczekalni i bez pociągu

Marek Jaszczyński, GS24.pl,

dodane przez MQ; zmodyfikowane

Skontaktował się z nami mieszkaniec Witnicy w powiecie gryfińskim, który narzeka na plany likwidacji połączenia pociągów i zamknięcia poczekalni dworcowej.
Witnica Chojeńskiej to dworzec na linii kolejowej nr 273 Wrocław Główny Szczecin Główny. Codziennie mieszkańcy dojeżdżają do pracy i do szkoły w pobliskiej Chojnie.

- Gdzie mamy czekać na pociąg, skoro została zamurowana? Przecież to kpina z pasażerów, w czasie chłodnych dni nie ma się gdzie schronić - narzeka pan Krzysztof. - Ale to nie koniec problemów chcą nam zlikwidować pociąg.

Pan Krzysztof zwrócił uwagę na nowy projekt rozkładu jazdy w internecie. Dowiedział się, że po 11 grudnia nie będzie kursował pociąg 88527 relacji Kostrzyn (11.35) - Szczecin Główny (13.56). Tym pociągiem mieszkańcy Witnicy dojeżdżają do Chojny.

- Czy przy ustalaniu nowego rozkładu jazdy był brany tzw. czynnik społeczny, czyli zatrzymanie kursów potrzebnych przy dojazdach do pracy, szkoły, itp.? - pyta za naszym pośrednictwem mieszkaniec Witnicy.

W sprawie zamkniętej poczekalni skontaktowaliśmy się z PKP S.A. oddziałem Gospodarowania Nieruchomościami w Szczecinie. Jak się okazuje zamknięcie poczekalni jest spowodowane tym, że przewoźnik, w tym przypadku Przewozy Regionalne, nie jest zainteresowany użytkowaniem dworca.

- Ponosimy koszty związane ze sprzątaniem, ogrzewaniem poczekalni, tymczasem nie ma zapotrzebowania - usłyszeliśmy. - Może się to zmienić po wprowadzeniu opłaty dworcowej, czy przerzuceniu kosztów utrzymania dworców na gminy.

O powód likwidacji połączenia spytaliśmy wydział infrastruktury i transportu Urzędu Marszałkowskiego.

- Odwołania pociągów są konieczne ze względu na ograniczone możliwości finansowe Województwa i znaczny wzrost kosztów przewozów spodziewany w 2012 roku. Działania te zostały jednak poprzedzone analizą skutków wprowadzenia tych ograniczeń i przeprowadzone w taki sposób, aby w jak największym stopniu ograniczyć ich negatywny wpływ na możliwość dojazdów do szkół i zakładów pracy - mówi Maria T. Markiewicz z Biuro Informacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Według danych UM pociąg nr 88527 Kostrzyn - planowany odjazd godz. 11.18 - Szczecin Główny planowany przyjazd godz. 13.18 (w Chojnie o godzinie 12.06) oraz nr 88522 (Szczecin Gł. odjazd 10.42 Chojna 11.53 Kostrzyn przyjazd 13.01) nie są pociągami o charakterze pracowniczym, lecz typowo turystycznymi, umożliwiającymi przejazdy w celach innych niż dojazd, powrót do i z pracy czy szkoły.

- Wskazują na to chociażby godziny kursowania tych pociągów, odsetek pasażerów podróżujących tymi pociągami w celach pracowniczych jest zatem minimalny - dodaje Maria T. Markiewicz.

Zdaniem urzędników wprowadzone ograniczenie nie wpłynie na obsługę ruchu pasażerskiego do i z Chojny. Płynną komunikację zapewnią pociągi: jadące ze strony Kostrzyna na stacji w Chojnie zatrzymują się o godzinach: 5.06, 6:06, 7.03, 9.47, 14.06, 16.56 i 18.55. Z kolei jadące od strony Szczecina do Chojny przyjeżdżają o godzinach: 7.33, 9.33, 14.03, 15.03, 16.03, 17.03, 19.03, 21.03 i 23.13.

- Potrzeby komunikacyjne mieszkańców województwa w zakresie dojazdów i powrotów do i z pracy/szkół nie zostały więc w żaden sposób ograniczone - kończą urzędnicy.

źródło: GS24.pl

brak komentarzy