Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński kolej wąskotorowa

Jubileusz koszalińskiej wąskotorówki

margor,

dodane przez margor; zmodyfikowane

W sobotę, 26 listopada 2011 z okazji 113-lecia uruchomienia Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej odbył się przejazd specjalny na trasie Koszalin - las Manowski.
Na czele składu podpięta była lokomotywa 476, do której doczepiono kolejno: wagon pasażerski Bxhpi, brankard Fh oraz transporter Tddyyhp. Na stacji wąskotorowej w Koszalinie obecna była ekipa TVP Info. Krótkie przemówienie wygłosił prezydent Koszalina Piotr Jedliński, który następnie symbolicznie "ochrzcił" lokomotywę, rozbijając o zderzak butelkę szampana przygotowaną przez członków TMKW. Kolejnym etapem był poczęstunek kawałkiem urodzinowego tortu.

Na trasie przejazdu zorganizowane były fotostopy oraz ognisko. Po osiągnięciu stacji w Manowie odczepiono brankarda z transporterem, zaś "rumun" z wagonem pasażerskim udał się na sesję zdjęciową do lasu - tory sięgają już do 15 km szlaku! W drodze powrotnej do Manowa lokomotywa ściągnęła z "placu budowy" 3 transportery zawierające szyny oraz podkłady; po krótkich manewrach urodzinowy pociąg udał się w drogę powrotną do Koszalina.

Z panoramy kolejowej w Koszalinie zniknął dawny punkt przelewowy paliwa lotniczego, z którego wojsko organizowało pociągi wąskotorowe z cysternami do lotniska w Zegrzu Pomorskim; do punktu prowadziły bocznice: wąskotorowa i normalnotorowa.

brak komentarzy