Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Samorządy kupują

(mag), 24Kurier,

dodane przez MQ; zmodyfikowane

Utworzona przez trzy województwa Zachodnia Grupa Zakupowa zrobiła kolejny krok do nabycia nowych 17 elektrycznych zespołów trakcyjnych. Natomiast spółka Intercity ostro się bierze za remont swoich wagonów.
Urząd Marszałkowski w Poznaniu wybrał firmę, która opracuje studium wykonalności dla zakupu pasażerskiego taboru kolejowego do obsługi połączeń międzyregionalnych, organizowanych przez województwa: lubuskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie. Za ponad 115 tys. zł zrobi to poznańska spółka BBF.

Trzy województwa (łódzkie się wycofało) utworzyły Zachodnią Grupę Zakupową. Korzystając z dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, chce ona nabyć 17 nowych EZT-ów (wraz z serwisem tych pojazdów), które obsługiwałyby połączenia między tymi regionami, np. trasę Kołobrzeg-Poznań. Wstępnie ustalono, że siedem byłoby dla Zachodniopomorskiego, dwa dla Lubuskiego, pozostałe - dla Wielkopolski. Wartość wspólnego przedsięwzięcia przekracza 418 mln zł. Urząd Marszałkowski w Poznaniu (woj. wielkopolskie jest beneficjentem projektu) ma w kwietniu złożyć wniosek o jego dofinansowanie przez Unię Europejską (do połowy kwoty). Grupa chciałaby otrzymać zakupione pojazdy na przełomie 2014/2015 r.

Naszemu Urzędowi Marszałkowskiemu nie udało się kupić sześciu używanych EZT-ów. Zachodniopomorski samorząd miał na nie 19,2 mln zł. Nie było jednak chętnych do sprzedaży elektrycznych zespołów trakcyjnych wyprodukowanych po 1992 r.

Natomiast PKP Intercity SA wybrały wykonawców napraw rewizyjnych 748 wagonów: przedziałowych, bezprzedziałowych klasy 1. i 2., sypialnych, kuszetek oraz gastronomicznych - barowe i restauracyjne.

W latach 2012-2013 naprawami zajmą się: H.Cegielski-Fabryka Pojazdów Szynowych, Newag SA, Tabor Szynowy Opole SA oraz konsorcjum Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz SA z Zakładami Naprawczymi Taboru Kolejowego Mińsk Mazowiecki SA. Intercity zapłaci im za to prawie 192 mln zł. Wykonawcy remontów będą na nie mieli 18 miesięcy od zawarcia umowy, ale przewoźnik chciałby dostać ok.400-500 wagonów przed Euro 2012.

Ponadto Intercity do 6 marca czeka na oferty od chętnych na zmodernizowanie 68 wagonów, które w przyszłości mają obsługiwać trasę ze Szczecina do Przemyśla. Dzięki przeprowadzonym w nim pracom zostaną wyposażone m.in. w udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz do przewozu rowerów.

źródło: 24Kurier

3 komentarze