Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Pociąg relacji Berlin - Gdańsk będzie omijał Szczecin

Marek Jaszczyński, GS24.pl,

dodane przez MQ

Spółka PKP Intercity uruchomi nowe połączenie Trójmiasta z Berlinem. Niestety nie będzie ono dotyczyło naszego miasta.
Pociąg zacznie kursować od czerwca. Z Gdańska odjazd pociągu zaplanowano na godz. 6.00, a przyjazd do Berlina na godz. 13.14. W powrotną stronę do Polski, pociąg wyruszy z Berlina o godz. 15.39, by na godz. 22.30 dojechać do Gdańska.

Ponadto niebawem ma ruszyć kolejne połączenie Berlina z Trójmiastem przez Gorzów, Krzyż, Piłę.

- W tym przypadku pociąg kursował będzie z wykorzystaniem taboru spalinowego należącego do DB Regio - mówi Małgorzata Sitkowska, rzecznik prasowy PKP Intercity. - Dzięki temu połączeniu podróżujący z Berlina zyskają popołudniowe połączenie z Gdańskiem, a takie miasta jak Gorzów, Krzyż i Piła otrzymałyby zdecydowanie lepszą ofertę przewozową.

Czy z naszej perspektywy oznacza to stratę dla Szczecina?

- Szczecin ma dobrą komunikację z Berlinem, jest to połączenie z przesiadką przez Angermünde - uważa Andrzej Kozłowski ze Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji. - Wątpię, czy są tu potrzebne kolejne pociągi Intercity. Chociaż biorąc pod uwagę połączenie Berlina z Trójmiastem przez Szczecin - Koszalin - Słupsk to przy tym wariancie więcej pasażerów skorzystałoby z pociągu niż przez trasę Gorzów - Krzyż - Piła. Podobnie lepsze wydaje się połączenie z Berlinem przez Poznań. Linia przez Gorzów - Krzyż jest krótsza, ale nie jest zelektryfikowana.

źródło: GS24.pl

8 komentarzy