Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Linia Piła - Stargard Szczeciński nie będzie otwarta w czerwcu

kf, Rynek Kolejowy,

dodane przez MQ

Wbrew grudniowym zapowiedziom Przewozów Regionalnych pociągi z Piły do Szczecina przez Wałcz, Tuczno, Kalisz Pomorski i Stargard nie ruszą 1 czerwca - potwierdził Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Otwarcie trasy opóźni się o kwartał.
Projektowane wspólnie przez samorządy województw zachodniopomorskiego i wielkopolskiego połączenie Piły ze Szczecinem miało wystartować 1 czerwca. Tak się jednak nie stanie - na nieczynną od dwunastu lat trasę przez Tuczno pociągi wyjadą dopiero we wrześniu. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego tłumaczy decyzję o zmianie terminu inauguracji kursów przyczynami ekonomicznymi.

- Powodem, który przemawia za przesunięciem terminu, jest konieczność korelacji możliwości finansowych województwa z oczekiwaniami przewoźnika - powiedziała nam Maria Markiewicz z Biura Informacji UMWZ. - W obecnej trudnej sytuacji budżetu dalszy wzrost dofinansowania kolejowych przewozów pasażerskich bez szkody dla realizacji innych zadań Województwa jest niemożliwy. W związku z tym podczas ostatniej tury negocjacji warunków umowy rocznej o świadczenie usług kolejowych przewozów pasażerskich w 2012 roku, wspólnie ze spółką Przewozy Regionalne uzgodniono opóźnienie inauguracji przewozów pasażerskich na trasie Piła - Szczecin i uruchomienie tych przewozów 1 września - dodaje.

Markiewicz podkreśla, że wrześniowy termin otwarcia połączenia pozwoli województwu na przygotowanie działań promocyjnych skierowanych głównie do osób, które mogłyby dojeżdżać nową linią do pracy i szkół. Opóźnienie inauguracji kursów ma także pozwolić na uniknięcie komplikacji związanych z zakończeniem robót modernizacyjnych, które są prowadzone od października 2010 roku. - Mając na uwadze doświadczenia związane z realizacją dużych inwestycji liniowych, podczas których istnieje wiele problemów technicznych, a także długo trwające czynności odbiorowe, zasadnym wydaje się przełożenie terminu rozpoczęcia realizacji przewozów - usłyszeliśmy w UMWZ.

Do czasu otwarcia trasy nie będą kursować pociągi łączące Stargard Szczeciński z Kaliszem Pomorskim. - Od 1 marca do 31 sierpnia ze względów ekonomicznych zawiesza się kursowanie pociągów regionalnych na odcinku Stargard Szczeciński - Kalisz Pomorski Miasto, wprowadzając w ich miejsce zastępczą komunikację autobusową - mówi Markiewicz. Kilka dni wcześniej, 21 lutego, zlikwidowane zostaną także pociągi na wielkopolskim odcinku trasy - z Piły do Wałcza. W ich miejsce nie będą uruchamiane autobusy zastępcze.

źródło: Rynek Kolejowy

14 komentarzy