Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Łódzkie: Rusza budowa Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, Rynek Kolejowy,

dodane przez zack1989

Rozpoczyna się budowa oraz przebudowa przystanków Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej – ogłosili dzisiaj - w obecności Witolda Stępnia, marszałka województwa, oraz Radosława Stępnia, wiceprezydenta Łodzi - przedstawiciele PKP PLK.
Odnowione zostaną stacje: Smardzew, Stryków, Swędów, Głowno, Bednary koło Łowicza, Zgierz Północ, Zgierz Kontrewers (dawne Jedlicze Łódzkie), Grotniki i Chociszew. Powstaną również nowe przystanki: Glinnik Wieś, Bratoszewice, Domaniewice Centrum, Zgierz Jaracza, Ozorków Nowe Miasto. Nowe przystanki powstaną też w Łodzi - przy ul. Pabianickiej (na szlaku Łódź Widzew - Łódź Kaliska), na Dąbrowie i Radogoszczu Zachodzie.

Z faktu rozpoczęcia budowy nie krył zadowolenia Witold Stępień, marszałek województwa: – Zapoczątkowanie prac to sygnał, że budowa Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej rozpoczyna się na dobre. To dobra wiadomość dla wszystkich mieszkańców województwa, bo już wkrótce w szybki i komfortowy sposób będą mogli przemieszczać się po regionie – powiedział podczas konferencji.

Głównym celem ŁKA jest połączenie Łodzi z miastami i gminami, leżącymi na obszarze aglomeracji, przy udziale skoordynowanej sieci transportowej. To duża szansa dla Łodzi, czego nie ukrywał Radosław Stępień, wiceprezydent Łodzi: - Wszędzie tam, gdzie jest szybki i sprawny system komunikacji, miasto zyskuje na wielu płaszczyznach. Dlatego angażujemy i będziemy się nadal angażowali w budowę kolei aglomeracyjnej. – mówił.

Prace powinny się zakończyć w połowie 2013 roku. Podróżni będą wożeni 20 nowymi szynobusami i zmodernizowanymi pociągami EN57. Składy mają kursować co pół godziny. Przy nowych i zmodernizowanych stacjach mają być przystanki komunikacji miejskiej lub PKS, parkingi i stojaki na rowery. Projekt pochłonie około 58 mln zł.

źródło: Rynek Kolejowy

brak komentarzy