Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Z pociągu do samolotu

(cm), 24Kurier,

dodane przez MQ

Linia kolejowa z przystankiem przy goleniowskim porcie lotniczym ma być gotowa wiosną 2013 r. Wyraźnie widać już jej przebieg, budowane są nasypy.
Prace w okolicy dworca lotniczego posuwają się szybko, teren nie sprawia żadnych kłopotów. Gorzej jest na odcinku początkowym, przy odgałęzieniu od linii kolejowej Goleniów - Kołobrzeg. Tu linia przechodzi przez teren bagnisty, więc trzeba wymienić grunt na odcinku kilkuset metrów. Od jesieni gotowe są dwie łącznice, które umożliwią wjazd na "linię lotniskową" zarówno od strony Szczecina, jak i Kołobrzegu.

Linia do lotniska ma mieć 4,5 km, kończyć się będzie około stu metrów od budynku dworca lotniczego peronem z wiatą. Zapewni szybki dojazd do portu lotniczego ze Szczecina (w ok. 40 minut) i Koszalina (90 min.). Rozkład jazdy pociągów skorelowany będzie z rozkładem lotów z i do Goleniowa.

Inwestycja jest elementem prowadzonej obecnie modernizacji linii kolejowej nr 402, z Goleniowa do Kołobrzegu. Po jej zakończeniu pociągi będą jeździć szybciej, a pasażerowie podróżować bezpieczniej. Całkowity koszt inwestycji wyniesie 55 mln zł, z czego 41 mln stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa.

źródło: 24Kurier

brak komentarzy