Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Poznań: Prezydent otworzył dworzec w Poznaniu

jm/lp, Rynek Kolejowy,

dodane przez zack1989

Dziś o godzinie 13 na nowym dworcu Poznań Główny zabrzmiał symboliczny gwizdek. Oznacza to,ze jedna z kluczowych inwestycji kolejowych prowadzonych na Euro została oficjalnie przekazana. W otwarciu wziął udział prezydent Polski.
Od godziny 16 dworzec będzie dostępny dla podróżnych. - Miło mi świętować owoc dobrej współpracy na wielu płaszczyznach miedzy polska koleją, samorządem oraz prywatnym inwestorem. Jej efekt jest imponujący. Szczególnie w kontekście tego krótkiego czasu, w jakim dworzec powstał - powiedziała podczas otwarcia wiceprezes PKP SA Maria Wasiak. - Wszyscy udowodniliśmy, że współpraca i wspólny wysiłek jest w stanie przezwyciężyć to, co jeszcze niedawno wydawało się niemożliwe do przezwyciężenie - dodał Sandor Dejman, właściciel firmy Trigranit.

W uroczystości udział wziął prezydent Bronisław Komorowski. - W nowym zintegrowanym centrum komunikacyjnym, w którym jest miejsce dla kolei i pks, jest miejsce na parkingi oraz połączenie z systemem tramwajowym. Dziękuję wszystkim za włożony w jego budowę wysiłek uwieńczony tak wspaniałym efektem- powiedział prezydent.

- Inwestycja ma wielkie znaczenie w kontekście potrzeb kolejowych. To test dworzec w dużym mieście, a wiec będzie pełnił nie tylko funkcje kolejowe, ale i miejskie - powiedziała "Rynkowi Kolejowemu" Maria Wasiak. Nowy dworzec posiada trzy poziomy. Najniższy z nich to perony z torami kolejowymi. Na pierwszym piętrze, dostępnym bezpośrednio z Mostu Dworcowego zlokalizowane są pomieszczenia związane bezpośrednio z obsługą podróżnych – kasy biletowe, toalety, punkt informacyjny oraz cztery punkty handlowe. Niestety, z piętra nie będą prowadzić ruchome schody na perony - będzie się nimi można dostać tylko do góry, z peronów.

Drugie piętro zarezerwowane jest przede wszystkim dla funkcji handlowo – usługowych. Przewidziano tu także miejsce na przechowalnię bagażu, strefę VIP PKP Intercity, pomieszczenia pierwszej pomocy oraz biura Policji i Służby Ochrony Kolei. Hol dworcowy wraz z holem kasowym nowego dworca ma powierzchnię 1414 m kw. Podróżni będą korzystać z 10 kas biletowych – PKP Intercity, Przewozów Regionalnych i Kolei Wielkopolskich. Dodatkowo, na terenie dworca ustawionych zostanie 9 automatów biletowych. Dla pasażerów dostępna będzie też przechowalnia bagażu, nowoczesne toalety (również dla osób niepełnosprawnych) i pokój dla matki z dzieckiem.

Wszelkie niezbędne w podróży informacje, podróżni uzyskać będą mogli w Punkcie Informacji Kolejowej połączonej z Centrum Informacji Miejskiej. Punkt usytuowany będzie w holu dworcowym na wysokości kas biletowych.

Dworzec zaopatrzony będzie również w nowoczesny system informacji o rozkładzie jazdy, zbudowany ze specjalnych wyświetlaczy LED i biało – granatowe tablice kierunkowe w języku polskim i angielskim. Na nowym dworcu przewidziane jest także zamontowanie 3 bankomatów oraz jednego wpłatomatu. W pierwszych dniach czerwca dostępne będą dla podróżnych pierwsze cztery punkty handlowe, m.in. kawiarenki i salonik prasowy. W następnych miesiącach swoje punkty otwierać będą kolejni prywatni najemcy. Łącznie na nowym dworcu zagospodarowanych zostanie 1500 m² powierzchni handlowej.

Budowa dworca PKP Poznań Główny, realizowana w ramach Partnerstwa Publiczno Prywatnego przez PKP S.A. oraz TriGranit Development Corporation, to pierwszy etap budowy Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. Trwają już zaawansowane prace przy wznoszeniu nowego terminala autobusowego PKS, centrum rozrywkowo-handlowego Poznań City Center, wielopoziomowego parkingu na 1500 aut oraz nowego układu komunikacyjno-drogowego, umożliwiającego swobodny wjazd na teren tzw. Wolnych Torów. Zakończenie drugiego etapu inwestycji przewidziano na IV kwartał 2013 roku.

źródło: Rynek Kolejowy

brak komentarzy