Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Kraj: PKP Intercity: pod koniec roku Internet w EIC

dl, Rynek Kolejowy,

dodane przez zack1989

Pod koniec roku spółka PKP Intercity planuje wprowadzenie usługi Internetu w pociągach kategorii EIC. W pierwszej kolejności usługa obejmie przedziały 1 klasy – dowiedział się „Rynek Kolejowy”.
Możliwość korzystania z Internetu w pociągach Intercity w technologii WiFi najprawdopodobniej zostanie wprowadzona pod koniec roku. Zgodnie z zapowiedziami usługa obejmie początkowo składy pociągów EIC. - W pierwszej kolejności planujemy wdrożenie tego udogodnienia w pociągach EIC, w klasie 1. Chcielibyśmy jak najszybciej, obecnie jesteśmy w fazie testu, szacujemy, że nastąpi to pod koniec roku 2012 - powiedziała Małgorzata Sitkowska, rzecznik prasowy PKP Intercity.

Szanse na rozszerzanie usługi o klasę 2 oraz pozostałe kategorie pociągów, zwłaszcza Ex, są duże. Przewoźnik zapewnia, że usługa obecnie jest na etapie testów koniecznych do uzyskania potwierdzenia zasadności wprowadzania takiej usługi. - Zgodnie z przyjętym harmonogramem w pierwszej kolejności będą to pociągi EIC klasa 1. Oczywiście jeżeli Internet będzie funkcjonować w naszych pociągach sprawnie to będziemy rozszerzać zakres usługi na pozostałe klasy i kategorie pociągów. Harmonogram i zakres wprowadzenia usługi zależny jest od wyników przeprowadzanych testów. Na tym etapie wdrożenia model biznesowy jest dopiero opracowywany – mówi Małgorzata Sitkowska.

Na jakiej zasadzie przewoźnik uruchomi sygnał WiFi w wagonach swoich pociągów? PKP Intercity podaje, że w wagonie zostanie udostępniony sygnał poprzez sieć WiFi. Wagon będzie łączył się z siecią poprzez technologię na dzień dzisiejszy 2G, 3G i 3G+. Będą obsługiwane protokoły CDMA/GSM/GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA (wszystkie wersje)/HSUPA/LTE. Dostępność danego protokołu w trasie będzie zależna od położenia wagonu, natężenia sygnału sieci komórkowej oraz prędkości poruszania się pociągu. - Po stronie operatorów pozostają oczywiście kwestie technologiczne, temu służą prowadzone testy, które pozwolą na wybranie najlepszego rozwiązania, zapewniającego sygnał w warunkach wagonów kolejowych – dodaje Sitkowska.

O tym, czy operator zostanie wyłoniony w drodze przetargu zdecydują testy. - Obecnie jesteśmy w pierwszym etapie - testów na pokładach pociągów. Procedura jaką posłużymy się do wyłonienia dostawcy usługi zostanie określona po wynikach testów – tłumaczy Sitkowska. Obecnie w ramach tych testów kursuje od 3 do 7 wagonów sprawdzających parametry Internetu w trakcie jazdy pociągu. Według informacji do jakich dotarł „Rynek Kolejowy” PKP Intercity przewidziało również uruchomienie Internetu w składach Pendolino.

W pociągach europejskich przewoźników Internet staje się standardem. Taką usługę bezpłatnie oferuje obecnie m.in. włoski przewoźnik Trenitalia w pociągach Frecciarosa oraz prywatny konkurent państwowej włoskiej kolei – NTV. Z Internetu możemy skorzystać również na pokładzie pociągów spółki Thalys.

Obecnie Przewozy Regionalne, wykorzystując technologię Wi-Fi, oferują bezpłatny dostęp do internetu w kilku swoich pociągach. Są to REGIOekspres „Mewa” (Warszawa – Szczecin – Warszawa) i „Warta” (Poznań – Lublin – Poznań). W zmodernizowanych wagonach zainstalowane są urządzenia, które umożliwiają połączenie z globalną siecią oraz dostęp do sygnału w przedziałach pasażerskich. Spółka nie wyklucza instalacji urządzeń WiFi w kolejnych składach jednak według informacji z Biura Prasowego wiążące decyzje jeszcze nie zapadły.

źródło: Rynek Kolejowy

brak komentarzy