Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Pierwszy Link dla zachodniopomorskiego już powstaje w Bydgoszczy

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Rynek Kolejowy,

dodane przez MQ

Pierwszy Link dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego już powstaje w bydgoskiej Pesie. Pojazdy, które są produkowane m. in. dla Czechów, pojawią się również na Pomorzu Zachodnim.
W minionym tygodniu wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Wojciech Drożdż, dyrektor Wydziału Infrastruktury i Transportu Urzędu Marszałkowskiego Jadwiga Rajkiewicz, wraz z urzędnikami odpowiedzialnymi za organizację przewozów regionalnych, udali się z wizytą do fabryki. Na miejscu przedstawiciele fabryki zaproponowali im szczegółowe rozwiązania techniczne, w jakie wyposażone będą kupowane przez województwo pojazdy.

Absorbery energii, dzięki którym zderzenia z innymi pojazdami nie są tak tragiczne w skutkach, są autorskim, opatentowanym rozwiązaniem bydgoskiej spółki. Są to systemy, które już sprawdziły się w należących do województwa „smerfach”. Jeden z szynobusów SA136 uderzył z prędkością około 100 km/h w traktor, który wjechał na przejazd. Jak twierdzi Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, "pasażerowie pociągu nie odczuli nawet wstrząsu, co byłoby niemożliwe w pojazdach starszego typu."

Warto dodać, że Linki w 88 proc. będą wykonane z materiałów, które nadają się do recyklingu. - Są nie tylko bezpieczne, ale i ekologiczne. Województwo zachodniopomorskie dysponuje coraz bardziej nowoczesną flotą, a to nie koniec naszych planów w tym względzie - mówił Wojciech Drożdż.

Podczas spotkania ustalono także, że nowe pojazdy będą konsekwentnie utrzymane w kolorystyce Zachodniopomorskiego Morza Przygody, z dominującym błękitem oraz akcentami zieleni i żółci.

UMWZ podpisał umowę z bydgoską spółką na wykonanie i dostawę 2 sztuk dwuczłonowych spalinowych zespołów trakcyjnych 2 lipca 2012 r. w Szczecinie.

- Podpisywana dziś umowa to kolejny etap na drodze modernizacji taboru kolejowego województwa zachodniopomorskiego - komentował finalizację kontraktu marszałek województwa Olgierd Geblewicz z Pesy.

Produkowane przez Pesę Linki to najnowocześniejsza linia produktowa bydgoskiej fabryki. Zostały zaprojektowane do obsługi przewozów regionalnych po polskich i niemieckich torach. Konstrukcja Linka gwarantuje tak pasażerom, jak i obsłudze wysoki poziom bezpieczeństwa.

Zachodniopomorskie Linki kosztować będą łącznie 24 mln 600 tys. Pierwszy pojazd zostanie dostarczony do 5 grudnia 2012 r, drugi - do 5 grudnia 2013 r.

źródło: Rynek Kolejowy

brak komentarzy