Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Gliwice: Lotos Kolej kupi pięć Dragonów

Rynek Kolejowy,

dodane przez zack1989

- Jutro ZNLE Gliwice podpisze z firmą Lotos Kolej umowę na dostawę 5 sześcioosiowych, elektrycznych lokomotyw E6ACT Dragon - poinformował podczas trwających w Berlinie targów Innotrans Tomasz Fugiel, prezes ZNLE Gliwice.
Firma Lotos Kolej miała szansę na szczegółowe zapoznanie się z lokomotywą Dragon. Przez pół roku firma prowadziła testy Dragona. Zakup lokomotyw oznacza, że w czasie testów Dragon spełnił oczekiwania Lotosu.

Do tej pory ZNLE Gliwice sprzedało 4 takie pojazdy. Kupiła je firma STK Wrocław. Przyszłość Dragona zapowiada się obiecująco. Właściciel ZNLE Gliwice Zbigniew Jakubas mówił niedawno o tym, że jest duża szansa na wejście lokomotywy Dragon (razem z Griffinem) na rynek bałkański.

Lokomotywa elektryczna E6ACT Dragon jest pierwszą od ponad 20 lat lokomotywą elektryczną wyprodukowaną w Polsce. Jej konstrukcja została opracowana przez Zakłady Naprawcze Lokomotyw Elektrycznych w Gliwicach przy współudziale EC Engineering oraz Instytutu Elektrotechniki. Sześcioosiowy pojazd przeznaczony jest do prowadzenia ciężkich pociągów towarowych. Przy jego produkcji wykorzystano najnowsze, dostępne w branży kolejowej, technologie. Do tej pory Dragon został zaprezentowany m.in. w 2010 r. podczas targów Innotrans w Berlinie. Prototyp lokomotywy pokazano również na Międzynarodowych Targach Trako, które odbyły się w Gdańsku w 2009 r. Na obu imprezach lokomotywa zebrała pochlebne opinie ekspertów i cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród przedstawicieli przewoźników.
Podstawowe parametry techniczne lokomotywy E6ACT Dragon:
układ osi: Co’Co’
długość: 20,25 m
moc: 5000 kW
masa własna: 116 t
prędkość eksploatacyjna: maks. 120 km/h
prędkość konstrukcyjna: maks. 140 km/h
siła pociągowa: maks. 375 kN
nacisk na oś: 20 ton

źródło: Rynek Kolejowy

brak komentarzy