Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Nowy rozkład jazdy PKP: póki co tylko wersja testowa

Marek Jaszczyński, GS24.pl,

dodane przez MQ

Na dworcu Szczecin Główny są plakaty z nowym rozkładem jazdy pociągów, który ma obowiązywać od 9 grudnia. Okazuje się, że nie trzeba brać go na poważnie, to tylko wersja testowa.
Pasażerowie są zainteresowani nowym rozkładem.

Chcą wiedzieć jak zmieni się kursowanie pociągów, którymi aktualnie dojeżdżają do pracy i szkół. Kiedy dowiadują się, że nie jest to wersja ostateczna, pytają po co została wywieszona?

- To jakiś absurd. Za trzy tygodnie ma zmienić się rozkład jazdy. Jak widać, nie jest on gotowy. Po co wywieszać coś, co za chwilę może być wywrócone do góry nogami? - pyta pani Anna, która codziennie dojeżdża do pracy ze Szczecina do Gryfina. - Przecież to tylko zawracanie głowy! Będzie bałagan, jak ostatnio.

Polskie Linie Kolejowe zobowiązane są opublikować rozkład jazdy na rok 2012/2013 do 20 listopada. Z uwagi na szeroki zakres prac prowadzonych na torach, powinna to być najbardziej aktualna wersja rozkładu, uwzględniająca zmiany i ograniczenia wynikające z tego powodu.

- Przewoźnicy cały czas dosyłają nowe zmiany, są potrzebne korekty - mówi Ryszard Stachowicz, zastępca dyrektora Zakładu Linii Kolejowych w Szczecinie.

- Ten rozkład jest orientacyjny. Mamy ustawowy obowiązek wywieszenia nowego rozkładu jazdy na 21 dni przed jego wprowadzeniem. Najbardziej aktualna wersja pojawi się w tym tygodniu. Najbardziej aktualna - nie oznacza - ostateczna. W niej też mogą pojawić się zmiany. Organizator przewozów w naszym województwie - urząd marszałkowski - na pytanie o to, które pociągi zostaną usunięte z rozkładu, odpowiada, że zmiany będą nieznaczne. O konkrety na razie trudno.

- Wszelkie zmiany dotyczą przesunięć lub ograniczeń kursów np. w dni wolne w odniesieniu do pociągów obsługujących głównie dojazdy do pracy i szkoły - mówi Maria Markiewicz z biura informacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

W projekcie budżetu na przyszły rok przewidziano 77 mln zł na finansowanie kolejowych przewozów pasażerskich.

Ostateczna kwota będzie znana po rozstrzygnięciu przetargu na te usługi. Otwarcie ofert zostało przesunięte na 20 listopada ze względu na wprowadzone zmiany w dokumentacji przetargowej.

Rozkład, który będzie obowiązywał w grudniu opublikowała już spółka PKP Intercity.

Mamy dobrą wiadomość dla podróżnych udających się w kierunku Warszawy. Pociąg "Chrobry" będzie odjeżdżał ze Szczecina Głównego o godz. 4.51, na stacji Warszawa Centralna będzie tuż po godz. 10. Powrót z Warszawy Centralnej o godz. 16.45 i na miejscu będzie o godz. 22.08. Drugie bezpośrednie połączenie ze stolicą - pociąg "Prus" będzie odjeżdżał ze Szczecina przed godz. 17 i w stolicy będzie tuż po godz. 22. "Prus" z Warszawy będzie wyjeżdżał o godz. 6.43 i nad Odrą będzie po godz. 12.

Najbardziej rzuca się w oczy brak bezpośrednich połączeń do Przemyśla. Ma to związek z remontem linii nr 91 i z Regulaminem Przewozów Pasażerskich PKP PLK, który zabrania uruchamiania bezpośrednich połączeń z Przemyśla nie dalej niż do Krakowa.

źródło: GS24.pl

2 komentarze