Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Boją się, że zwiną im tory

Agnieszka Tarczykowska, GS24.pl,

dodane przez MQ

Pogłoski o likwidacji nierentownych linii kolejowych w Zachodniopomorskiem martwią pasażerów i niepokoją samorządowców, którzy obawiają się, że może to być wizja niedalekiej przyszłości.
- Niepokoją mnie ostatnie informacje, jakie do mnie docierają o zwijaniu torów przez Polskie Linie Kolejowe - mówi poseł Grzegorz Napieralski. - Wśród wymienianych tras jest szlak z Kamienia Pomorskiego do Wysokiej Kamieńskiej, który nadal jest użytkowany. Nie powinno być zgody ze strony władz naszego województwa na likwidację tego szlaku kolejowego, bo w tej sytuacji okazuje się, że nasze inwestycje w tabor kolejowy są niewłaściwym działaniem, a nakłady na infrastrukturę drogową za małe, gdyż zwiększenie liczby aut na drogach podniesie wskaźniki związane z niebezpieczeństwem w ruchu drogowym i skutkować będzie zwiększeniem korków, a nie o to nam przecież chodzi.

Jak przyznaje Bronisław Grzegorz Karpiński, burmistrz Kamienia Pomorskiego, sprawa od dziesięciu lat powraca jak bumerang.

- Stanowczo sprzeciwiamy się takiemu projektowi i stoimy na stanowisku, że połączenie należy utrzymać - zapewnia.

Pomysłowi likwidacji połączenia sprzeciwiają się władze wszystkich gmin na trasie linii kolejowej z Kamienia do Wysokiej Kamieńskiej.

- Dla wielu mieszkańców pociąg to jedyny środek transportu do pracy, a dla młodzieży szkolnej do szkół czy uczelni wyższych w Szczecinie - mówi Andrzej Danieluk, burmistrz Golczewa. - W sezonie letnim połączenie kolejowe ułatwia wczasowiczom dojazd do miejscowości nadmorskich, a kuracjuszom do uzdrowiska.

W tym roku minęło 120 lat od wjazdu pierwszego pociągu kolei żelaznej do Kamienia Pomorskiego. Z tej okazji kamieńskie muzeum wydało okolicznościowe kartki pocztowe i datownik. A na piątek, 23 listopada miasto szykuje specjalną uroczystość upamiętniającą wydarzenie sprzed ponad wieku. Burmistrz Kamienia i mieszkańcy mają nadzieję, że nie będzie to ostatni jubileusz związany z rozwojem kolei w Kamieniu.

- Likwidacja połączenia do Wysokiej Kamieńskiej to beznadziejny pomysł, który znacznie utrudniłby ludziom życie i sprawił, że miasto zostanie, w pewnym sensie, zepchnięte na margines - komentują mieszkańcy Kamienia Pomorskiego.

Choć decyzja o likwidacji połączenia z Kamienia do Wysokiej Kamieńskiej oficjalnie nie zapadła, to jednak obawy co do zamykania niektórych połączeń ma sam marszałek.

- Mój szczególny niepokój wzbudza informacja o propozycji likwidacji kilku linii kolejowych, co w praktyce oznaczałoby całkowite odcięcie od sieci kolejowej Zakładów Chemicznych "Police" oraz lokomotywowni Szczecin Wzgórze Hetmańskie, stanowiącej główne zaplecze techniczne spółki Przewozy Regionalne w naszym województwie - zaznacza w korespondencji z posłem Olgierd Geblewicz, marszałek. - Koncepcje nie były konsultowane z samorządem województwa, w związku z powyższym wystąpiłem do prezesa PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. o wyjaśnienie intencji spółki.

W wyjaśnieniu, jakie trafiło do marszałka prezes PKP PLK tłumaczy, że materiały, jakie ujrzały światło dzienne są jedynie częścią analiz ekonomicznych funkcjonowania poszczególnych linii kolejowych.

- Wszelkie dalsze plany i decyzje dotyczące przyszłości infrastruktury kolejowej na obszarze województwa będą monitorowane w sposób ciągły, a żadne działania PKP PLK S.A. niekorzystne dla regionu nie uzyskają mojej aprobaty - zapewnia marszałek województwa.

- Właściwie tylko pociągami dojeżdżam na uczelnię, bo jest szybko, wygodnie i taniej. Mam na nie zniżki, okazując legitymację studencką. Chociażby ze względu na młode osoby nie powinno się likwidować połączeń kolejowych, a do nierentownych państwo powinno dopłacać - uważa Partyk Baryła.

źródło: GS24.pl

brak komentarzy