Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Mamy unijną dotację na modernizację dworca PKP! Decyzja ministerstwa

Andrzej Kraśnicki jr, Gazeta.pl,

dodane przez Mareczek

Inwestycja przeskoczyła z listy rezerwowej na listę projektów, które mają otrzymać unijną dotację. To efekt aktualizacji planów Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. PKP dostanie na modernizację szczecińskiego dworca 97 mln zł.
Na tą decyzję czekaliśmy kilka miesięcy. Teraz już wiemy: na aktualizowanej w piątek liście projektów unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko jest modernizacja szczecińskiego Dworca Głównego PKP. Do tej pory inwestycja znajdowała się na liście rezerwowej.

PKP otrzyma z dzielonych przez MRR unijnych funduszy dotację w wysokości 97 mln zł. Cała inwestycja została oszacowana na 171 mln zł. "Projekt obejmuje wykonanie dokumentacji technicznej i projektowej oraz wykonanie robót budowlano-montażowych w zakresie przebudowy budynku dworca oraz infrastruktury torowo-peronowej" - czytamy w krótkim opisie projektu na liczącej kilkaset stron liście POIiŚ. Co to oznacza konkretnie? Według informacji PKP przekazanych kilka miesięcy temu do Ministerstwa Infrastruktury, zakres planowanych prac obejmuje: przebudowę budynku dworca, wymianę nawierzchni na peronach, przedłużenie i zmianę geometrii toru przy peronie drugim, przebudowę kładki dla pieszych, modernizację tunelu, wymianę instalacji, renowację muru oporowego.

Cały obiekt ma być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, a nowa kładka będzie wyposażona w windy.

Jak już informowaliśmy, modernizacja nie obejmie placu przed dworcem. Pierwotne plany zakładały, że PKP wespół z miastem zmodernizuje plac budując pod nim parking.

Według wcześniejszych zapowiedzi PKP inwestycja ma się rozpocząć w połowie 2013 roku. Musi zostać zakończona i rozliczona do końca roku 2015. Kolej, nie czekając na ostateczną decyzję MRR, już dwa tygodnie temu ogłosiła przetarg na opracowanie dokumentacji przedprojektowej. Na oferty czeka do poniedziałku.

Innych miłych wiadomości na aktualizowanej liście nie ma. Modernizacje linii kolejowej ze Szczecina do Krzyża oraz ze Szczecina w kierunku Wrocławia przez Gryfino pozostały na liście rezerwowej. Z listy nie spadł jednak żaden ze szczecińskich projektów, który na niej wcześniej był. To m.in. budowa linii Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju.

źródło: Gazeta.pl

brak komentarzy