Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Warszawa: Metro kupiło „kanciastą lokomotywę” dla Inspiro

wu, Rynek Kolejowy,

dodane przez zack1989

Flota pojazdów specjalnych warszawskiego metra wzbogaciła się o nową lokomotywę manewrową wyprodukowaną przez ZPS w Stargardzie Szczecińskim. Spółka zakupiła ją z myślą o nowych pociągach Siemens Inspiro, które niedługo zaczną przyjeżdżać do Warszawy.
Lokomotywa manewrowa tylu LM 400.00, wyprodukowana w tym roku przez Zakład Pojazdów Szynowych w Stargardzie Szczecińskim, jest przeznaczona przede wszystkim do lekkich prac manewrowych na terenie Stacji Techniczno-Postojowej Kabaty, bocznicy metra, a także do wykonywania prac techniczno-awaryjnych w tunelu.

To pierwsza i jedyna tego typu lokomotywa. Jej długość ze zderzakami wynosi 8990 mm, natomiast masa własna – 34,3 tony. Zastosowano hydrostatyczny napęd z silnikiem firmy Caterpillar, dzięki czemu pojazd spełnia najsurowsze normy czystości spalin. Lokomotywa wyposażona jest w sprężarkę tłokową bezolejową, urządzenia przeciwpoślizgowe, smarowanie obrzeży kół, komputer pokładowy dla sterowania, sprzęg automatyczny, współgrający ze wszystkimi typami pociągów eksploatowanych przez Metro (w tym składów Inspiro, które dopiero do Warszawy przyjadą), system sygnalizacji zagrożenia pożarowego oraz aktywny system gaszący. Konstrukcja lokomotywy zapewnia maszyniście dobrą widoczność, która dodatkowo wspomagana jest za pomocą lusterka oraz kamery.

źródło: Rynek Kolejowy

2 komentarze