Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Pociągi regionalne będą droższe. Średnio o złotówkę

akr, Gazeta.pl,

dodane przez MQ

Od Nowego Roku bilet na pociąg ze Szczecina do Świnoujścia podrożeje z 15 do 16 złotych. Podobne podwyżki będą na innych liniach obsługiwanych przez Przewozy Regionalne. Na osłodę wprowadzony zostanie nowy bilet za dwa złote umożliwiający przejazd między sąsiednimi stacjami.
"Zmiana cen uzależniona jest od stale rosnących kosztów uruchamiania pociągów" - tłumaczy kolejowy przewoźnik.

Te koszty to przede wszystkim opłata, którą przewoźnicy kolejowi muszą odprowadzać do spółki PKP Polskie Linie Kolejowe za korzystanie z torów. Na przykład stawki za tzw. dostęp do linii Szczecin-Słupsk wzrosły o 33 procent. Tymczasem dofinansowujący kolejowe przewozy w regionie Urząd Marszałkowski nie ma więcej pieniędzy dla spółki Przewozy Regionalne. Podpisana przed świętami umowa zakłada, że Urząd Marszałkowski dopłaci do przewozów kolejowych w 2013 roku 77 mln zł. Marszałek Olgierd Geblewicz jednoznacznie stwierdził, że tym samym samorząd "wyczerpał wszystkie swoje możliwości" finansowe.

Przewozy Regionalne zmieniają cennik na połączenia w całym kraju. Jak nowy cennik przełoży się na ceny biletów w naszym regionie?

Podwyżki nie są duże. Korzystając z taryfy "Połączenie w dobrej cenie", za bilet na trasie Szczecin-Świnoujście zapłacimy od Nowego Roku 16 złotych, czyli o złotówkę więcej niż obecnie. O złotówkę pójdzie także w górę cena na trasie Szczecin-Stargard (z 6 do 7 zł). Bez zmian pozostanie cena na pociąg Szczecin-Gryfino (6 zł). W górę pójdą też koszty biletów okresowych (średnio o 10 groszy za każdy przejazd).

Oprócz podwyżek Przewozy Regionalne wprowadzają też nowości w systemie taryfowym. Dobrą wiadomością jest wprowadzenie biletu za 2 złote, z którym będzie można przejechać między dwoma sąsiedzkimi stacjami.

"Dzięki temu jazda pociągiem będzie nie tylko szybsza niż podróż środkami komunikacji miejskiej lub autobusami prywatnych przewoźników, ale też sporo tańsza" - zachwala ofertę spółka Przewozy Regionalne.

Obecnie najtańszy bilet Przewozów Regionalnych kosztuje 4 złote (obowiązuje na odcinkach do 5 kilometrów).

Kolejowa spółka zmieni też cennik biletów na pociągi InterRegio i RegioEkspres obsługujących połączenia międzywojewódzkie. Tu także bilety będą droższe, pasażerowie będą mogli jednak korzystać z oferty "Połączenie w dobrej cenie", która do tej pory zarezerwowana była tylko dla połączeń na terenie województwa. Od 1 stycznia pojawi się też oferta "Tani bilet" zakładająca niższe ceny na niektórych trasach.

Szczegóły nowego cennika można znaleźć na stronie przewoźnika www.przewozyregionalne.pl

źródło: Gazeta.pl

4 komentarze