Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Stargardzianie mogą odetchnąć. Wraca poranny pociąg do Szczecina

Emilia Chanczewska, GS24.pl,

dodane przez MQ

Część pasażerów porannych pociągów ze Stargardu do Szczecina musi dojeżdżać na stojąco. Ludzie tłoczą się już przed wejściem do wagonu. Od 2 stycznia będzie dodatkowy skład odjeżdżający o godzinie 6.10.
- Zwracam uwagę na zatrważającą sytuację, jeżeli chodzi o poranne dojazdy ze Stargardu do Szczecina pociągami Regio po zmianach w rozkładzie - napisał do Głosu nasz Czytelnik. - Wycofanie pociągu o godzinie 6.15, którym jeździła większość stargardzian do pracy w Szczecinie na 7.30-8, podstawianego w Stargardzie i zastąpienie go pociągiem jadącym z Krzyża przez Stargard o 6.20 spowodowała, że codziennie trwa walka na peronie o wejście do pociągu. Jeżeli dojdzie do tego opóźnienie któregoś z porannych pociągów, jazda pierwszym, który nadjedzie, uwłacza ludzkiej godności.

Czytelnik twierdzi, że w pociągu, który odjeżdża ze Stargardu o 6.20 konduktor nawet nie sprawdza już biletów.

- Zabranie pociągu o 6.15 znacząco obniżyło jakość jazdy i uniemożliwia setkom mieszkańców Stargardu dojechać do pracy lub szkoły na czas - uważa stargardzianin.

Uwagi naszego Czytelnika przekazaliśmy Przewozom Regionalnym. Te tłumaczą się zależnością od marszałka.

- Przewozy Regionalne Sp. z o.o. są jedynie wykonawcą zamówienia samorządu wojewódzkiego - informuje Andrzej Chańko, dyrektor zakładu Przewozów Regionalnych w Szczecinie. - Rozkład jazdy realizowany jest w kształcie zaproponowanym przez urzędy marszałkowskie. Dotyczy to ilości pociągów, ich relacji, godzin i terminów kursowania oraz zestawienia składów. Od 2 stycznia 2013 roku ze Stargardu do Szczecina kursować będą w porannym szczycie pociągi Regio o godz. 5.55, 6.10, 6.20, 6.30, 6.40, 6.50 i 7.00.

W wydziale infrastruktury i transportu urzędu marszałkowskiego wyjaśniają, że ograniczenia w kursowaniu pociągów są skutkiem ograniczeń w budżecie. Podkreślają tam, że przy zmianach kierowano się zasadą jak najmniejszych utrudnień dla podróżnych, dlatego ograniczono kursowanie niektórych pociągów zamiast ich całkowitej likwidacji.

- W nowym rozkładzie jazdy pociąg Regio nr 88225 relacji Stargard-Szczecin Główny będzie kursował w dni robocze już od 2 stycznia, oprócz ferii zimowych oraz letnich wakacji szkolnych, a jego odjazd ze stacji początkowej zaplanowano na godzinę 6.10 - informuje Maria Markiewicz z biura informacji urzędu marszałkowskiego. - Powinno to poprawić wygodę i warunki dojazdów do Szczecina. Pociągiem Krzyż- Szczecin odjeżdżającym ze Stargardu o 6.20, na odcinku Stargard-Szczecin podróżuje około 300 osób, podczas gdy maksymalna pojemność pociągu wynosi około 400 osób. Oczywiście nie wszyscy podróżni mają miejsca siedzące, ale nie może być mowy o przepełnieniu.

źródło: GS24.pl

3 komentarze