Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Superszybki pociąg Pendolino będzie dojeżdżał do Słupska i Koszalina

Zbigniew Marecki, GP24.pl,

dodane przez pioko17; zmodyfikowane

Mamy wstępne przyzwolenie, aby w sezonie turystycznym wydłużyć relację Pendolino poza Gdynię, do miejscowości nadmorskich w kierunku Słupska - ujawnił Janusz Malinowski, prezes PKP Intercity. W centrali PKP Intercity dowiedzieliśmy się, że linia nadmorska Pendolino jest rozważana w perspektywie uruchomienia sezonowych pociągów od Trójmiasta, przez Słupsk, do Koszalina.
- Na razie to projekt wstępny, nie możemy mówić o szczegółach - mówi Beata Czemerajda z Zespołu ds. Relacji z Mediami PKP Intercity.

Natomiast podczas środowej konferencji pod Warszawą prezes Malinowski powiedział dziennikarzom, że Komisja Europejska zaakceptowała nowy model finansowania zakupu pociągów Penodlino dla PKP Intercity, który zakłada zmniejszenie poziomu dofinansowania z 50 do 23 proc.

Projekt o wartości 665 mln euro (ok. 2,7 mld zł) będzie współfinansowany w ramach pomocy regionalnej. Różnicę przewoźnik chce uzyskać z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozmowy z EBI na ten temat są bardzo zaawansowane.

- Klimat rozmów jest bardzo dobry. Nie spodziewamy się większych trudności - podkreśla szef PKP Intercity. Według niego mniejsze dofinansowanie do projektu nie musi oznaczać wyższych cen biletów. - To nie będą pociągi dla bogatych - uważa prezes Malinowski. - Przygotowujemy się do wprowadzenia dynamicznego systemu sprzedaży biletów, który sprawi, że bilet kupiony wcześniej będzie tańszy. Również bilet kupiony poza godzinami szczytu będzie tańszy.

PKP Intercity prowadzi także rozmowy z EBI w sprawie wydłużenia okresu spłaty kredytu. Dzięki tym wszystkim działaniom zmiany w finansowaniu projektu nie muszą wpłynąć na wysokość cen biletów zapowiadanych wcześniej przez przewoźnika. Prezes Malinowski nie podtrzymał deklaracji, że bilety na pociągi Pendolino będą rozpoczynać się od 60 zł.

W celu poprawy rentowności pociągów Pendolino uzgodniono dla nich nową relację z Warszawy do Wrocławia. Główną osią ich kursowania będzie linia E65 łącząca Gdynię przez Warszawę z Krakowem i Katowicami. Tego typu połączenie uzyska także Wrocław przez Częstochowę i Opole.

Na trasie przewidziane są przystanki w Częstochowie i Opolu. Nie będą to jednak jedyne nowe przystanki Pendolino. Składy pojadą też praw­dopodobnie do Rzeszowa. Rozważa się również wydłużenie relacji pociągów do Katowic, do Gliwic i Bielska-Białej.

PKP Intercity ma zamiar kupić 20 nowoczesnych zespołów trakcyjnych typu Pendolino. Przewoźnik chce, aby te pociągi obsługiwały połączenia dalekobieżne w barwach TLK od 2015 roku. Pociągi mają w Polsce rozwijać prędkość do 160 km/godz.

źródło: GP24.pl

6 komentarzy