Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Lubuskie: Pesa przejmuje kontrakt na pociągi spalinowe dla Lubuskiego

jm, Rynek Kolejowy,

dodane przez zack1989; zmodyfikowane

We wtorek informowaliśmy, że Newag wciąż nie podpisał umowy na dostawę czterech spalinowych zespołów trakcyjnych do województwa lubuskiego. W końcu Urząd Marszałkowski stracił cierpliwość i odebrał Newagowi kontrakt. Ma go wypełnić Pesa.
Umowa na dostawę czterech nowych pociągów spalinowych za 46,7 mln złotych. miała zostać podpisana 18 stycznia 2013 roku. Taki termin wyznaczył urząd marszałkowski - Przedstawiciele Newagu nie przybyli jednak do urzędu w wyznaczonym terminie i dotychczas nie podpisali umowy ze swojej strony - mówiła Irena Billewicz-Wysocka, rzecznik prasowy zarządu województwa. Producent zwrócił się z prośbą o opóźnienie terminu dostaw, ale województwo nie chciało o tym słyszeć. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Po dwukrotnym wezwaniu do podpisania umowy, urzędnicy marszałka stracili w końcu cierpliwość i odebrali zamówienie Newagowi przekazując je Pesie. Oferta bydgoskiego producenta jest droższa, opiewa na 47,6 mln złotych. W uzasadnieniu decyzji czytamy, że województwo nie mogło się zgodzić na aneks w umowie proponowany przez Newag, który opóźniłby termin dostaw z grudnia 2013 roku do czerwca 2014 roku, z trzech powodów. Po pierwsze - województwo jeszcze w tym roku musi wydać na dofinansowanie projektu ponad 7 mln zł rezerwy celowej budżetu państwa, inaczej te pieniądze by przepadły.

Po drugie, według założeń województwa nowe pociągi mają wozić pasażerów od początku obowiązywania kolejnego rozkładu jazdy. Ponadto, istotna zmiana harmonogramu projektu implikuje konieczność zmian w studium wykonalności i wniosku o dofinansowanie, co wiąże się z dodatkowymi kosztami dla województwa - czytamy w uzasadnieniu decyzji. Umowa ma zostać podpisana w ciągu 10 dni.

źródło: Rynek Kolejowy

brak komentarzy