Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński infrastruktura kolejowa

Powrót do historii, czyli reaktywacja przystanku Kołobrzeg Kostrzewno

Bodek,

dodane przez Bodek; zmodyfikowane

W dniach od 15 kwietnia do 19 czerwca spółka PKP PLK S.A. przewiduje prace remontowe na szlaku Kołobrzeg - Trzebiatów.
Zakres robót obejmuje modernizację dwóch przejazdów (kat. A w km 42,712 oraz kat. D w km 43,170), a także naprawę główną mostu w km 43,279, powodującą konieczność zdjęcia go z podpór. Ponadto w końcowej fazie robót (w trakcie 4-dniowego zamknięcia) z toru szlakowego wybudowany zostanie rozjazd nr 101 w km 64,923, odgałęziający dawną bocznicę szlakową CPN Trzebiatów.

Ostateczny regulamin prowadzenia ruchu nie został jeszcze uzgodniony, lecz wstępne doniesienia mówią o planach prowadzenia ruchu pociągów relacji Szczecin - Kołobrzeg - Szczecin do samego Kołobrzegu - jednak nie do stacji Kołobrzeg. Przewiduje się bowiem tymczasową rewitalizację dawnego przystanku osobowego Kołobrzeg Kostrzewno, na którym pociągi kończyłyby i rozpoczynały swój bieg. Dalej do dworca głównego w Kołobrzegu podróżnych zabierałyby autobusy komunikacji zastępczej. Rozwiązanie wydaje się bardzo ciekawe i przemyślane, gdyż umożliwi podróżnym dotarcie do samego Kołobrzegu. Jedynie pasażerowie planujący dalszą podróż pociągiem zmuszeni będą do nieco uciążliwej przesiadki na komunikację zastępczą do dworca głównego i dalej na kolejne pociągi.

W zaistniałej sytuacji warto zastanowić się nad trwałym przywróceniem przystanku Kostrzewno w Kołobrzegu (lub budowy nowego przystanku np. w rejonie skrzyżowania linii kolejowej nr 402 z ulicą Jasną lub Grzybowską), mimo iż na pierwszy rzut oka jego bliskie położenie względem dworca głównego wydawać się może mało atrakcyjne dla mieszkańców. Ale w tej sprawie to kołobrzeżanie powinni wykazać się większą aktywnością obywatelską i stosowne wnioski skierować do władz miasta.

5 komentarzy