Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński kolej

"Mit Dampf und Diesel" - 150 lat linii kolejowej Pasewalk-Szczecin

Mareczek za Lokschuppen Pomerania,

dodane przez Mareczek; zmodyfikowane

W dniach 4 i 5 maja 2013 roku odbędą się obchody 150 rocznicy otwarcia połączenia kolejowego Szczecin - Pasewalk (16 marca 1863 roku). Główne obchody rocznicowe odbędą się na terenie dawnej pasewalskiej lokomotywowni. Na trasie Cottbus - Pasewalk - Szczecin - Pasewalk - Cottbus będzie możliwość przejechania się pociągiem parowym z czasów NRD.
W ciągu obu dni na pasewalskiej obrotnicy będzie można podziwiać pojazdy kolejowe należące do Lokschuppen POMERANIA, które w latach swojej świetności kursowały po pomorskich drogach żelaznych. Dodatkowo będzie można zapoznać się z nowoczesną techniką, którą zaprezentują Deutsche Bahn AG i regionalny przewoźnik OLA.

W dniu 5 maja wyruszy pociąg specjalny pod parą z Pasewalku do Szczecina. "DR-Retro-Express" będzie ciągnął parowóz 03 2155, a do dyspozycji uczestników będą trzy wagony pasażerskie.

Podróżni będą mieli okazję kilkugodzinnego pobytu w Szczecinie, a na koniec czeka ich przejazd zabytkowym tramwajem do Muzeum Techniki i Komunikacji, gdzie można będzie obejrzeć wystawę poświęconą różnym pojazdom kołowym i szynowym. Po wizycie w muzeum podróżni przejadą tramwajem na dworzec główny w Szczecinie, z którego udadzą się Retro-Ekspresem w drogę powrotną do Pasewalku.

Na razie nie ma ostatecznego rozkładu jazdy, dlatego godziny odjazdów i przyjazdów podane są orientacyjnie.
Pasewalk: odjazd ok. 9:00
Löcknitz: odjazd ok. 10:00
Szczecin: przyjazd ok. 10:30, odjazd ok. 14:00
Löcknitz: odjazd ok. 14:30
Pasewalk: przyjazd ok. 15:00

Cena przejazdu w obie strony wynosi 38 Euro (dzieci w wieku 6-14 lat płacą 19 Euro). W cenę biletu wliczone są: przejazd zabytkowym tramwajem spod szczecińskiego dworca do Muzeum Techniki i Komunikacji wraz z możliwością zwiedzania muzeum.

Organizatorami obchodów jubileuszu przy wsparciu Stowarzyszenia Kommunalgemeinschaft "Pomerania" są stowarzyszenia i instytucje z Pasewalku i Szczecina.

źródło: Lokschuppen Pomerania

8 komentarzy