Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Świat starej kolei: Niezwykła wystawa w Muzeum Techniki i Komunikacji

Marek Jaszczyński, Moje Miasto,

dodane przez MQ

Po raz pierwszy w murach Muzeum Techniki i Komunikacji gości wystawa kolejowa z okazji 150-lecia linii łączącej Szczecin z Pasewalk.
Mundury kolejarskie, narzędzia, rozkłady jazdy, fotografie, a nawet szyny można oglądać od wczoraj w dawnej zajezdni tramwajowej przy ulicy Niemierzyńskiej. Ale nie brakuje szczególnych "rodzynków".

- Jedną z ciekawostek jest szklany kufel ze szczecińskiego dworca, prawdopodobnie z początków XX wieku - mówi dr Andrzej Wojciech Feliński, kurator wystawy. - Można także oglądać plany budowlane lokomotywowni i dworca w Pasewalk. Do tego są makiety.

Wystawa przenosi nas w XIX wiek, czasy pań w eleganckich sukniach popijających kawę w wagonach restauracyjnych Mitropy, czyli niemieckiego Warsu. Zobaczymy zastawę i sztućce. Panowie mogą zatrzymać się przy kuflu do piwa z napisem Stettin z dworcowego baru. Podróż w czasie ułatwia spora kolekcja tekturowych walizek załadowanych na wózek bagażowego.

- Wystawa pokazuje nie tylko historię linii, ale także życie codzienne kolejarzy - mówi Feliński. - Trasa Szczecin - Pasewalk jest niezmienna, zmieniają się na niej mundury, tablice z trasami pociągów.

W gablotach są także modele lokomotyw i wagonów w bardzo popularnej wśród modelarzy skali HO (odpowiada jej modelowy tor kolejowy o rozstawie 16,5 mm) oraz w rzadko spotykanej skali N, czyli 160 razy pomniejszone wagony. Skali tej odpowiada tor kolejowy o szerokości 9 mm.

Normalny bilet wstępu do MTiK kosztuje 10 zł, ulgowy - 5 zł. We wtorek wstęp jest bezpłatny. Muzeum jest czynne z wyjątkiem poniedziałków od godz. 10 do 16 (w piątek i w sobotę do godz. 18).

Wystawę "1863 - 2013: 150 lat linii kolejowej Szczecin-Pasewalk" przygotowało Stowarzyszenie Lokschuppen e.V. Pasewalk wspólnie ze szczecińskim muzeum.

źródło: Moje Miasto

brak komentarzy