Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Pociągiem do samolotów. Przystanek przy porcie lotniczym gotowy

Mariusz Rabenda, Gazeta.pl,

dodane przez MQ

Tory już są. Infrastruktura (prawie) gotowa. Za kilka dni próbny przejazd pierwszego pociągu. Regularne połączenie kolejowe ze Szczecina na lotnisko w Goleniowie zacznie działać jeszcze w maju.
Do podszczecińskiego portu lotniczego będzie jeździć sześć pociągów dziennie.

Rozkład jazdy- O dokładnym rozkładzie jazdy nie chciałbym jeszcze szczegółowo informować, bo musi być zatwierdzony przez Urząd Marszałkowski - mówi Andrzej Chańko, dyrektor kolejowej spółki Przewozy Regionalne, która ma obsługiwać nowe połączenie.

Wiadomo już, że przy lotnisku będą stawać cztery pociągi relacji Szczecin - Kołobrzeg (po dwa z każdego kierunku). Dodatkowo dwa razy dziennie będzie jeździł pociąg na trasie Szczecin - Port Lotniczy Goleniów.

Rozkład jazdy ma być zatwierdzony na początku maja. Był konsultowany z pracownikami lotniska. Chodzi o to, by przyjazdy pociągów były dobrze skorelowane z rozkładem lotów.

- Marzy nam się, by w przyszłości jeździł specjalny, niewielki pociąg obsługujący tylko połączenie Szczecin - Lotnisko. Idealnie byłoby, gdyby pociągi przyjeżdżały co pół godziny - mówi Maciej Dziadosz, prezes Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów. Niebawem PKP Polskie Linie Kolejowe - właściciel torów i infrastruktury - ma przeprowadzić próbny przejazd nową trasą.

100 metrów od terminaluBudowa tzw. łącznicy na lotnisko właśnie się kończy. Inwestycja jest elementem modernizacji linii kolejowej 402 Goleniów - Kołobrzeg. Zakończono już prace związane z układaniem toru. W pobliżu stacji Mosty zbudowano trzy rozjazdy, by umożliwić dojazd na lotnisko od strony Szczecina i Kołobrzegu. Ok. 100 m od budynku terminalu, na przystanku docelowym, wybudowano peron, stoi też wiata. Trwają roboty przy budowie przejścia z peronu w stronę terminalu.

Koszt modernizacji 16,4 km linii między Szczecinem i Kołobrzegiem to 55 mln zł. Budowa czterokilometrowej łącznicy z Mostów na lotnisko kosztowała ponad 16 mln zł.

Dzięki inwestycji na lotnisko będzie można dojechać pociągiem ze Szczecina w 40 minut. Z Kołobrzegu - w półtorej godziny.

Bilety u konduktora- Bilet ze Szczecina na lotnisko będzie kosztował tyle samo co do Mostów - mówi Chańko.

Obecnie jest to cena 11,70 zł. Mniej więcej tyle kosztują bilety w busach jeżdżących na lotnisko.

- Cena jest porównywalna, ale pociąg daje większą pewność dojazdu i zabiera więcej pasażerów - uważa Dziadosz.

Bilety na pociąg pasażerowie przylatujący do Szczecina będą mogli kupić u konduktora. - Ale w niedalekiej przyszłości w terminalu stanie automat do zakupu biletów. Już wskazaliśmy kolei odpowiednie miejsce - mówi Krzysztof Domagalski, rzecznik Portu Lotniczego.

Chętniej do nas przylecą?Zdaniem prezesa, dla przewoźników lotniczych, z którymi szczecińskie lotnisko negocjuje uruchamianie nowych linii, połączenie kolejowe to dodatkowy argument, by do nas latać.

- Na Zachodzie to standard, że lotniska oddalone od centrów miast mają połączenia kolejowe. U nas tak nie jest. Będziemy po Warszawie i Lublinie trzecim lotniskiem, gdzie pociąg będzie dojeżdżał pod sam terminal - mówi Dziadosz.

Po uruchomieniu linii kolejowej na stronie internetowej Portu Lotniczego zostanie umieszczona wyszukiwarka połączeń kolejowych dla pasażerów z innych miast niż Szczecin i Kołobrzeg.

źródło: Gazeta.pl

brak komentarzy