Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Drugi "Rekin-Dreamliner" zacznie wozić pasażerów. Będzie gratka dla miłośników kolei

akr, Gazeta.pl,

dodane przez MQ

Drugi szynobus "Link" zostanie w czwartek przekazany urzędowi marszałkowskiemu przez producenta, bydgoską Pesę. Pierwszy jeździ na naszych torach od grudnia 2012, ma ksywkę "Rekin" i nęka kolejarzy awariami.
Szynobus "Link" ma dwa człony. Jest więc krótszy niż znane już dobrze pasażerom szynobusy SA-136 (Urząd Marszałkowski ma ich dwanaście). W Linku mieści się 240 pasażerów, w tym stu na miejscach siedzących. Pojazd jest oczywiście wyposażony w klimatyzację i internet dla pasażerów. Posiada też efektowną sylwetkę, przez którą nazwany został "Rekinem". Pierwszy pociąg trafił na nasze tory w grudniu 2012. I dziś znany jest wśród kolejarzy pod zupełnie inną ksywką: "dreamliner". Czemu? Nowoczesność pojazdu idzie w parze z nękającymi go awariami. Podobnie jak słynny samolot Boeinga pod tą samą nazwą. Część awarii to skutek zwykłego pecha. Pojazd kilka razy zderzył się z dzikimi zwierzętami. Uszkodzone zostały elementy napędu. Ostatnia awaria była jednak poważniejsza. Popsuła się przekładnia. Pojazd trafił do producenta. Mechanizm musiał zostać wymieniony.

Uroczystość przekazania drugiego Linka (czyli SA139-002) urzędowi marszałkowskiemu rozpocznie się w czwartek o godz. 8.45 na szczecińskim Dworcu Głównym. Peron 3, tor 4.

"Warto podkreślić, że będzie to pierwsza taka okazja do zobaczenia obu zachodniopomorskich Linków w jednym zestawie modułowym" - zapowiada urząd marszałkowski. To gratka dla miłośników kolei.

Linki kosztowały w sumie 24 mln zł.

źródło: Gazeta.pl

3 komentarze