Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Pociągi na lotnisko na razie są puste

Sławomir Orlik, Polskie Radio Szczecin,

dodane przez MQ

Połączenie kolejowe na lotnisko w Goleniowie nie zdaje egzaminu. Rozkładu jazdy nie da się dopasować do odlotów i przylotów samolotów - mówią sami kolejarze. Najwięcej, bo 38 biletów na połączenie z goleniowskiego portu udało się sprzedać, gdy z Oslo przyleciała grupa Polaków.
To jak dotąd rekord. Zazwyczaj na peronie "Port Lotniczy Szczecin-Goleniów" jest pusto. - Bardzo mało jest stałych, codziennych lotów. To są samoloty, które praktycznie kursują tylko do Warszawy. Problem stanowią dla nas pozostałe loty. Każdego dnia samolot wylatuje o innej godzinie. Trudno więc dopasować pociągi - mówi dyrektor Zachodniopomorskiego Zakładu Przewozów Regionalnych, Andrzej Chańko.

Kolejarze rozkładają ręce, a prezes lotniska Szczecin-Goleniów, Maciej Dziadosz, mocno wierzy w to, że będzie lepiej. Jak przekonuje, port lotniczy ze stałym połączeniem kolejowym jest bardziej atrakcyjny dla przewoźników i paradoksalnie - dzięki pociągom, z których na razie nikt nie korzysta, wkrótce może być więcej połączeń lotniczych.

- Największym błędem byłaby próba układania rozkładu kolejowego pod rozkład lotniczy - mówi Dziadosz.

Połączenie hucznie otwarto dwa miesiące temu. Budowa 4-kilometrowego odcinka torów kosztowała 16 mln zł. Podróż ze Szczecina kosztuje 11,70 zł i zajmuje około 40 minut, a z Kołobrzegu 1,5 godziny.

- Od 2 września na lotnisko będzie dojeżdżać więcej pociągów. Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski zamówił w Przewozach Regionalnych 3 pary kolejnych połączeń - zapowiedział w magazynie "Radio Szczecin na wieczór" specjalista wydziału transportu ZUM, Sławomir Kocot.

źródło: Polskie Radio Szczecin

brak komentarzy