Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Rozkładowy ból głowy

24Kurier,

dodane przez MQ

Od poniedziałku 2 września wchodzi w życie tzw. korekta rozkładu jazdy pociągów. Zmiany, które będą obowiązywać do 19 października, są spowodowane przede wszystkim remontami torów, które są teraz prowadzone w ponad 250 miejscach w całym kraju.
Rozkład jazdy ulega korekcie ze względu na modernizację linii, prace torowe i technologiczne. Obecnie roboty na sieci kolejowej trwają w ponad 250 miejscach! Modernizacją bądź rewitalizacją objętych jest w sumie 3200 km torów. Oprócz tego przewoźnicy likwidują pociągi, którymi jeździ zbyt mało pasażerów.

Zmianie ulega sieć połączeń interREGIO samorządowej spółki Przewozy Regionalne. Pociąg "Wały Chrobrego" relacji Szczecin-Poznań-Szczecin będzie kursował w piątki i niedziele oraz 30, 31 października, 2 i 11 listopada. Z rozkładu znika iR "Merkury". Natomiast iR "Portowiec" i REGIOekspres "Mewa" ze Szczecina do Warszawy ma jeździć codziennie.

Samorząd województwa - wbrew wcześniejszym obietnicom - uruchomi tylko dwie, a nie trzy dodatkowe pary pociągów ze Szczecina na lotnisko w Goleniowie. Teraz szynobusy do portu lotniczego będą wyjeżdżać o godz.: 6.19 (od poniedziałku do soboty), 7.40 (poniedziałek-sobota), 11.45 (wtorek) i 20.11. Podróż trwa ok.50 min i jest tańsza niż busem. Kursy są teraz lepiej skomunikowane z rejsami samolotów, tyle że nie ze wszystkimi.

Rozkładów przewoźników kolejowych i lotniczych nie da się łatwo pogodzić, m.in. dlatego, że są one zmieniane w innych terminach, a często nawet poza nimi. Tak np. zrobiły ostatnio PLL LOT, których samoloty już od 1 września nie będą "nocować" w Goleniowie. Z Warszawy do Szczecina zostały rejsy LO 3939 w dniach: 1, 6, 8, 15, 20 i 22 września. A także powrotne (LO3940) z nocowania: 2, 7, 9,16, 21 i 23 września. Oznacza to, że w pozostałe dni pasażerowie nie mają co liczyć na lot do Warszawy o godz.5.30 - następny jest dopiero o 9.25, a także na nocny ze stolicy (21.25 w poniedziałek, wtorek, środę i czwartek lub o 22.20 w piątek i niedzielę). A od października ich już nie będzie.

- Najlepszym rozwiązaniem byłoby wahadło, czyli szynobusy kursujące od rana do wieczora, bez względu na rozkład samolotów, tak jak się to dobrze sprawdza na przykład w Krakowie - mówi Krzysztof Domagalski, rzecznik Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów im.NSZZ "Solidarność" . - Mogłoby z nich korzystać więcej osób, przesiadających się następnie do innych pociągów w Goleniowie czy też w Szczecinie Dąbiu.

Rozkład pociągów Przewozów Regionalnych jest na www.rozklad-pkp.pl. Informacji można szukać również na www.przewozyregionalne.pl - "w regionach", skąd też można pobrać liniowe rozkłady jazdy. Działa też infolinia PR: 703 20 20 20.

Z powodu prac prowadzonych przez zarządcę infrastruktury kolejowej , czyli PKP PLK, zmienia się rozkład jazdy pociągów spółki Intercity. W efekcie niektóre pojadą objazdami, inne będą kursować w skróconej relacji, a na kilku odcinkach czasowo zostanie wprowadzona autobusowa komunikacja zastępcza, m.in. na trasie Słupsk - Sławno oraz Łobez - Runowo Pomorskie.

Na 19 największych dworcach w Polsce pasażerom PKP Intercity służyć pomocą będą informatorzy mobilni. Informacje o rozkładzie jazdy są dostępne w internecie (www.intercity.pl i www.rozklad-pkp.pl) oraz pod numerem infolinii 19 757.

źródło: 24Kurier

2 komentarze