Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Wąskotorówka w Rewalu ruszy głównie dla Niemców?

mpr, Gazeta.pl,

dodane przez MQ

Gmina nie zdążyła z uruchomieniem kolejki wąskotorowej na wakacje. Ciuchcie ruszą w piątek. W pierwszym dniu za darmo. Kolejka będzie kursować do końca miesiąca.
Wąskotorówka jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych gminy Rewal. Władze gminy od czasu przejęcia jej od PKP szczyciły się kolejką. W minione wakacje turyści nie pojeździli retrowagonikami.

Latem ciągle trwały roboty przy modernizacji torów. Przebudowywano m.in. szal w rejonie Niechorza.

Zeszli z torów- Głównym powodem opóźnień było zejście z budowy poprzedniego wykonawcy, firmy PNI ze Stargardu, która ogłosiła upadłość - mówi Edyta Sobolak-Murzynowska, odpowiedzialna za inwestycje w gminie. - Teraz nowy, wybrany w kolejnym przetargu wykonawca kończy roboty.

Budowę kończy niemiecka firma BUG Vekrkehrsbau.

Prace modernizacyjne zaczęły się w czerwcu 2011 r. Do przebudowy poszły place i uliczki w pobliżu dworców. Zbudowano praktycznie od nowa całe torowisko. Stare tory zostały zdemontowane, wymieniono podbudowę i dopiero wtedy układano nowe tory.

Projekt wart jest 54 mln zł, z czego 15 mln zł pokrywa Unia Europejska w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Do naprawy i odnowienia poszedł też cały tabor, lokomotywy i wagony.

- Trzy istniejące dworce: w Niechorzu, Rewalu i Pogorzelicy są nadal modernizowane i mam nadzieję, że będą gotowe na przyszły sezon - mówi Sobolak-Murzynowska. - Póki co bilety będą sprzedawane w pociągu przez konduktorów.

Jest pociąg, nie ma turystówGmina zamierza bowiem na 11 ostatnich dni września uruchomić kolejkę. Umożliwia to zakończenie I etapu prac obejmującego przebudowę torowiska na trasie Trzęsacz - Pogorzelica. Wyremontowana linia kolejowa została dopuszczona do eksploatacji. Przejazdy zrewitalizowanej kolejki odbywać się będą wahadłowo na trasie Pogorzelica - Niechorze- Śliwin - Rewal - Trzęsacz.

Czy kolejka będzie miała kogo wozić w tych dniach?

- Turystów jest niewielu. Głównie są to grupy z Niemiec. Jeszcze w ubiegłym tygodniu widywało się u nas matki z dziećmi, teraz już praktycznie tylko starsi ludzie - przyznaje Agata Smoczyk z UG Rewal.

Na dobre od majaDo końca września pociągi będą kursowały cztery razy dziennie. Potem znów kursy zostaną wstrzymane do przyszłego sezonu wakacyjnego.

- Sądzę, że na dobre ruszymy z kursowaniem od majówki i będziemy jeździli już do końca września 2014 - mówi Sobolak-Murzynowska.

Nadmorska Kolejka Wąskotorowa od Gryfic przez Rewal do Niechorza została wybudowana w 1896 r. 20 lat później trasę wydłużono przez Pogorzelicę do Trzebiatowa. W 2002 r. gmina Rewal przejęła tory i dworce od PKP. Od 1995 r. rewalska wąskotorówka jest wpisana do rejestru zabytków.

źródło: Gazeta.pl

1 komentarz