Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

PKP Intercity pochwaliło się nowymi wagonami. Kiedy i gdzie nimi pojedziemy?

akr, Gazeta.pl,

dodane przez zack1989

Są jak nowe i bardzo wygodne dla pasażerów. Kolejarze zaprezentowali na szczecińskim Dworcu Głównym skład wagonów, które kursować będą na trasie Szczecin - Przemyśl.
Na razie zmodernizowanych jest 68 wagonów, co oznacza, że jeszcze nie wszystkie pociągi kursujące na wspomnianej trasie będą miały wysoki standard. Jaki? Przede wszystkim pasażerowie mają wygodne, sześcioosobowe przedziały (w starych przedziałach upychało się osiem osób) lub miejsca w wagonach bezprzedziałowych. Są nowe fotele, okna z roletami dziennymi i nocnymi, klimatyzacja, urządzenia wzmacniające sygnał telefonii komórkowej, gniazdka elektryczne, drzwi i wnętrze dostosowane do osób niepełnosprawnych, nowe toalety, automatyczne drzwi. Wewnątrz można się poczuć jak w fabrycznie nowym pojeździe.

W sumie wśród 68 nowych wagonów jest 18 przedziałowych wagonów I klasy, 20 przedziałowych wagonów II klasy i 20 bezprzedziałowych wagonów II klasy. Z tych ostatnich połowa ma stojaki na dwanaście rowerów i narty. Zmodernizowane są też wagony restauracyjne.

Pierwsze pociągi składające się w całości ze zmodernizowanych wagonów pojadą z pasażerami 5 listopada. Będzie to pociąg TLK "Kosssak" do Krakowa (odjazd 5.23) i TLK "Orkan" do Wrocławia (odjazd 15.05).

Kiedy pasażerowie będą mieli stuprocentową pewność, że każdy pociąg jadący w kierunku Wrocławia, Krakowa i Przemyśla będzie jak nowy?

- W trzecim kwartale 2015 roku - mówi "Gazecie" Janusz Malinowski, prezes PKP Intercity, który we wtorek przyjechał do Szczecina na prezentację wagonów. - Wówczas skończy się program modernizacji wszystkich 218 wagonów wykorzystywanych na linii Szczecin - Przemyśl.

Modernizacja pozostałych 150 wagonów trwa. Prowadzi ją bydgoska Pesa.

Cały program wart jest 178,6 mln zł. Z tego 60,3 mln to dotacja z Unii Europejskiej.

Jakie inne nowości czekają pasażerów wyruszających ze Szczecina w głąb kraju? Czy skorzystamy na wprowadzeniu na polskie tory pociągów Pendolino? Wkrótce na szczecin.gazeta.pl wywiad z Januszem Malinowskim, prezesem PKP Intercity

źródło: Gazeta.pl

brak komentarzy