Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Intercity wycina wagony - szczecinianin bez snu

Marzenna Głuchowska, 24Kurier,

dodane przez MQ

Więcej pociągów EIC i TLK, stały rozkład ich kursowania od świąt aż do końca ferii, dogodniejsze przesiadki - zachwala zmiany we wchodzącym w życie 15 grudnia nowym rozkładzie jazdy kolei PKP Intercity. Nie wspomina jednak, że... ogranicza wagony sypialne i kuszetki. Pasażerów składów kursujących na trasach Szczecin-Warszawa oraz Szczecin - Kraków, a także Kołobrzeg -Kraków czeka zatem długa podróż na siedząco!
Od 15 grudnia zmienia się rozkład jazdy pociągów. PKP Intercity informuje, że m.in. podniesie się standard podróży na linii Przemyśl - Kraków - Szczecin wprowadzając 14 składów zestawionych wyłącznie ze zmodernizowanych wagonów. Nie podaje jednak, że w nocnym TLK Świnoujście- Szczecin - Kraków będzie po jednym wagonie sypialnym i z miejscami do leżenia mniej! Wycina też sleeping z TLK "Szczecinianin" w relacji Szczecin-Warszawa oraz Kołobrzeg-Kraków, w którym zajętych bywało 80 proc. miejsc.

- W "Szczecinianinie" zostanie tylko sypialny do Świnoujścia- tłumaczy Jan Gryger, przewodniczący Komisji Oddziałowej NSZZ "Solidarność" w Wars SA. - Zatem w pociągu relacji Szczecin-Warszawa, odjeżdżającym od 15 grudnia o godz.23.08, zostaje "wycięty" - przed świętami i feriami! - wagon sypialny, w którym średnio w październiku było zajętych 73,7 procent łóżek. PKP Intercity (jest głównym udziałowcem spółki Wars- mag) stosuje niezrozumiałą politykę przewozową, likwidując wagon, który jest potrzebny osobom udającym się do stolicy i parlamentarzystom.

Ograniczenie liczby wagonów odczują nie tylko pasażerowie, ale i pracownicy Wars, którzy się obawiają zwolnień. Związkowcy z Warsu zawiadomili o tym szczecińskich parlamentarzystów. Uważają, że "dążenie spółki PKP Intercity do komercjalizacji, nie musi być rozwiązywane likwidacją połączeń i kursów, gdy mamy do czynienia z dużym popytem na usługi świadczone przez Wars SA".

- Nie otrzymałem jeszcze ich pisma- mówi Arkadiusz Litwiński, poseł PO dojeżdżający ze Szczecina do Sejmu koleją. - Niedawno rozmawiałem z nowym prezesem Warsu, ale nic o tych zmianach nie wspomniał. Zainteresuję się sprawą.

A co na to PKP Intercity?

- Planujemy w czasie szczytów przewozowych na bieżąco dołączać dodatkowe wagony, w tym te sypialne- poinformowała Beata Czemerajda z Biura Komunikacji i Public Relations PKP Intercity SA.

W to nikt jednak nie wierzy.

źródło: 24Kurier

3 komentarze