Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Dworzec bliżej przebudowy

(mag), 24Kurier,

dodane przez MQ

Systra SA ma przygotować studium wykonalności przebudowy dworca kolejowego Szczecin Główny i jego infrastruktury torowo-peronowej. Francuska spółka ma się z nim uporać w 12 tygodni i dostanie za to 190 650 złotych brutto.
PKP SA rozstrzygnęły przetarg na opracowanie studium wykonalności "Przebudowy budynku dworca kolejowego Szczecin Główny wraz z infrastrukturą torowo-peronową". Uczestniczyły w nim dwa konsorcja firm (Sudop Polska i Sudop Praha oraz Ernst &Young z WS Atkins Polska) i Systra SA z Paryża. Za najkorzystniejszą uznano ofertę francuskiej spółki. Zaproponowała ona najniższą cenę (190 650 zł brutto) i wykonanie zadania w 12 tygodni (termin był drugim najważniejszym kryterium oceny oferty).

Systra w studium wykonalności ma m.in. podać, czy modernizacja dworca Szczecin Główny ma się odbywać w systemie "Projektuj i wybuduj" czy też w etapach. Zakres prac obejmuje m.in.: przebudowę dworca (rozbiórka części budynku głównego oraz parterowego i utworzenie pomiędzy chodnikiem a peronem nr 1 przydworcowego placu), wymianę instalacji, modernizację tuneli- osobowego i nieużywanego obecnie pocztowego, montaż wyświetlaczy LED z informacjami dla podróżnych i nowego nagłośnienia, infrastrukturę torowo-peronową (schody i windy, dostosowanie wysokości peronów, budowa wiat), renowację muru oporowego oraz zabytkowej nastawni (z 1897 r.).W opracowaniu mają się też znaleźć m.in. analizy potencjału komercyjnego dworca oraz przychodów i kosztów dla różnych wariantów inwestycji (np. z budową nowej kładki z ul. Owocowej do dworca i peronów).

Koszty przebudowy dworca Szczecin Główny szacowane są ponad 170 mln zł. PKP SA mają na nią otrzymać prawie 98 mln zł dotacji z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dofinansowane z unijnych środków roboty, planowane na 17 miesięcy, muszą się skończyć do 31 grudnia 2015 roku.

źródło: 24Kurier

brak komentarzy