Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Zachodniopomorskie chce kupić 25 nowych pociągów

jm, Rynek Kolejowy,

dodane przez miq

Ambitne plany województwa zachodniopomorskiego na nową perspektywę unijną przedstawił podczas Europejskiego Forum Taborowego wicemarszałek Wojciech Drożdż. Władze chcą zmodernizować dwie linie kolejowe i kupić aż 25 nowych zespołów trakcyjnych.
Wojciech Drożdż, wicemarszałek woj. zachodniopomorskiego podkreślił podczas Europejskiego Forum Taborowego, że województwo notuje stały, choć niewielki wzrost zapotrzebowania na przewozy kolejowe ze strony mieszkańców. Według niego, jest to efekt dużych wydatków województwa na inwestycje kolejowe - zarówno w tabor, jak i w infrastrukturę. - Co piąty odcinek linii kolejowych wyremontowanych z budżetu samorządowego znajduje się w naszym województwie - podkreślił.

Wicemarszałek podkreślił, że oczekiwania pasażerów względem taboru to m.in. dostępność, niezawodność, komfort i prędkość, która przekłada się na przejazdu. Dla zamawiającego ważna jest z kolei jednolitość floty, którą użytkuje przewoźnik. Dlatego urząd preferuje duże zamówienia - najpierw na spalinowe SA136 z Pesy, a teraz Impulsy z Newagu w ramach Zachodniej Grupy Zakupowej.

Wojciech Drożdż zdradził również kolejowe plany województwa w perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Zachodniopomorskie przygotowuje modernizację połączenia kolejowego Berlina ze Szczecinem we współpracy z Deutsche Bahn. Drugim projektem jest modernizacja linii kolejowej nr 210 ze Szczecina do Szczecinka.

Województwo planuje też zakup aż 25 sztuk nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. - Po tych zakupach tabor województwa będzie kompatybilny - bo planujemy zakupy w dużych partiach - i nowoczesny. Wyeliminujemy wszystkie stare jednostki z terenu województwa, pozostaną wyłącznie pociągi nowe oraz zmodernizowane - zakończył Wojciech Drożdż.

źródło: Rynek Kolejowy

3 komentarze