Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Zachodniopomorskie: Chcemy rozwijać ofertę połączeń kolejowych do Berlina i Lubeki

pr, Rynek Kolejowy,

dodane przez zack1989; zmodyfikowane

- Jesteśmy zadowoleni z liczby połączeń transgranicznych, ale nie z ich jakości - twierdzą władze woj. zachodniopomorskiego. Niedawno prezes Przewozów Regionalnych Tomasz Pasikowski stwierdził, że jednym z jego celów jest zwiększenie liczby pociągów międzynarodowych.
Województwo to, z racji swojego położenia przy granicy z niemieckimi landami, Brandenburgią oraz Meklemburgią-Pomorzem Przednim, współorganizuje kolejowe przewozy transgraniczne na liniach biegnących do tych landów. Obejmują one kursowanie pociągów w relacjach: Szczecin - Angermuende, Szczecin - Berlin, Szczecin - Lubeka i Szczecin - Schwerin. Operatorem tych połączeń na polskich odcinkach jest spółka Przewozy Regionalne. Pełni ona rolę podwykonawcy spółki DB Regio, która jest operatorem po niemieckiej stronie granicy.

Jak informuje nas biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Woj. Zachodniopomorskiego, w związku z rozpoczęciem prac nad rozkładem jazdy pociągów 2014/15, Przewozy Regionalne wystąpiły do UMWZ z propozycją rozszerzenia istniejącej siatki połączeń o dodatkowe bezpośrednie pociągi do i z Berlina i Lubeki, kursujące w piątki i poniedziałki. Propozycje te są obecnie analizowane.

11 kwietnia uruchomiona została nowa bezpośrednia para popołudniowych pociągów Szczecin - Berlin, kursująca w piątki. W pozostałe dni tygodnia pociąg w tej relacji kursuje w zbliżonej porze, jednak podróżni muszą przesiadać się w Angermuende. Obecnie liczba pociągów na trasie Szczecin - Berlin wynosi 8 par dziennie od poniedziałku do soboty i 7 par w niedziele, przy czym w bezpośrednich relacjach kursują tylko 2 pary pociągów (w piątki - 3 pary). W pozostałych przypadkach zapewnione zostały skomunikowania w Angermuende, czas oczekiwania na przesiadkę wynosi 4-20 min. Ze Szczecina kursują też bezpośrednie pociągi do Lubeki (7 pociągów w dni robocze, 6 w weekendy), Schwerina (1) i Neubrandenburga (1).

- Województwo Zachodniopomorskie, jako organizatora kolejowych przewozów transgranicznych, satysfakcjonuje liczba pociągów łączących województwo z Niemcami, ale nie jakość tych połączeń. Przede wszystkim oczekujemy większej liczby pociągów bezpośrednich do i z Berlina, z którym nasz region łączą silne więzy gospodarcze i naukowe. Dlatego bardzo zależy nam na możliwie jak najlepszej integracji komunikacyjnej. Z drugiej strony, dostrzegając potrzeby mieszkańców województwa pracujących w północnych Niemczech, staramy się także rozwijać połączenia z Lubeką i pośrednio z Hamburgiem. Dlatego zamierzamy utrzymać dotychczasowy dwugodzinny cykl kursowania pociągów w tej relacji - czytamy w oświadczeniu UMWZ.

Niedawno prezes Przewozów Regionalnych Tomasz Pasikowski stwierdził, że jednym z jego celów jest zwiększenie liczby pociągów międzynarodowych.

źródło: Rynek Kolejowy

brak komentarzy