Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Więcej pociągów do Kołobrzegu i Kostrzyna

Paweł Rydzyński, Rynek Kolejowy,

dodane przez MQ

W nowym, rocznym rozkładzie jazdy, który wejdzie w życie w grudniu 2014 r., władze woj. zachodniopomorskiego planują zwiększenie liczby pociągów m.in. na trasach łączących Szczecin z Kostrzynem i Kołobrzegiem.
Do połowy kwietnia przewoźnicy pasażerscy mieli czas na składanie wniosków do rocznego rozkładu jazdy. Obecnie ma miejsce analiza tych wniosków przez PKP PLK. Projekt rozkładu zarządca infrastruktury ma przekazać do połowy lipca.

Jak poinformowało nas biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, w projekcie rozkładu jazdy 2014/2015 zakłada się rozszerzenie terminów kursowania kilku pociągów na trasach Szczecin - Świnoujście i Szczecin - Poznań oraz ograniczenie kilkugodzinnych luk w rozkładzie jazdy w wybrane dni tygodnia na trasach Szczecin - Kołobrzeg i Szczecin - Kostrzyn. Ponadto przy opracowywaniu rozkładu, nacisk położono na poprawę skomunikowania pociągów regionalnych i dalekobieżnych na stacjach Szczecin Dąbie oraz Białogard.

Oferta ulegnie poprawie także dzięki wydłużeniu relacji niektórych pociągów. W nowym rozkładzie pojawią się kolejne pociągi bezpośrednie relacji Poznań - Świnoujście obsługiwane zespołami serii ED78 "Impuls". Ponadto trasa dotychczasowego pociągu relacji Białogard - Poznań zostanie wydłużona o odcinek Koszalin - Białogard, w efekcie czego pociąg będzie kursował w relacji Koszalin - Poznań, zapewniając dojazd do stolicy Wielkopolski w porze przedpołudniowej (obecnie pociąg ten wyjeżdża z Białogardu o godz. 5.20, a w Poznaniu jest o 9.42). W okresie wakacji 2015 przewiduje się ponadto wydłużenie do Koszalina tras dwóch par pociągów kursujących w relacji Szczecin - Kołobrzeg.

Na pozostałych liniach przewidywana jest stabilizacja dotychczasowej oferty przewozowej. Nie przewiduje się zawieszania przewozów na żadnej z obecnie obsługiwanych linii na obszarze woj. zachodniopomorskiego.

W oświadczeniu przesłanym do redakcji "RK" przez biuro prasowe UMWZ podkreślono jednak, że powyższe plany zawierają się na razie jedynie w projekcie rozkładu i do momentu zakończenia jego konstrukcji przez PKP PLK, całość nie ma charakteru ostatecznego dokumentu.

Jednocześnie warto zauważyć, że od 27 kwietnia, wraz z wejściem w życie rocznej korekty rozkładu, uruchomiono wieczorną parę pociągów Szczecin - Nowogard (odj. ze Szczecina 18.49, z Nowogardu 22.25), w obu kierunkach kursującej przez lotnisko w Goleniowie. Władze UMWZ podkreślają, że jeśli pociągi będą się cieszyć zainteresowaniem, to zostaną one utrzymane także w kolejnym rozkładzie jazdy.

źródło: Rynek Kolejowy

2 komentarze