Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Wąskotorowa atrakcja

(m), 24Kurier,

dodane przez MQ

Pod koniec maja do Koszalina dotrze parowóz wąskotorowy typu Px 48 - 3910. Pojazd został użyczony na 20 lat przez Towarzystwo Miłośników Koszalińskiej Wąskotorówki (TMKW) od Muzeum Kolejnictwa w Warszawie.
Parowóz był wyprodukowany w 1953 r. w fabryce lokomotyw w Chrzanowie i przez wiele lat służył na kolejach wąskotorowych w Polsce.

- Pracował na przykład w Krośniewicach i we Włocławku na Kujawach. - informuje Andrzej Kisiel, rzecznik TMKW. - W 1973 roku trafił na Pomorze, gdzie służył na kolei wąskotorowej w Gryficach i Ińsku. Jeździł również w Koszalinie, gdzie obsługiwał pociągi pasażerskie i towarowe. W 1990 roku, po zakończeniu służby na PKP, został przekazany do Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, a następnie ustawiony jako pomnik techniki przez siedzibą fabryki lokomotyw Fablok w Chrzanowie.

Starania o parowóz, który jest zabytkiem techniki chronionym prawem i własnością Muzeum Kolejnictwa, trwały od dawna. TMKW pragnęło uatrakcyjnić przejażdżki, bo w Polsce jest zaledwie kilka czynnych parowozów wąskotorowych i przyciągają turystów, także zagranicznych. Wolontariusze chcą wyremontować lokomotywę, uruchomić i wprowadzić do ponownej eksploatacji. Temu celowi służy wniosek w ramach Budżetu Bbywatelskiego Koszalina na kwotę 500 tys. zł.

źródło: 24Kurier

3 komentarze