Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

To ma być komunikacyjna rewolucja w regionie. Umowa w sprawie SKM podpisana

Sławomir Orlik, Polskie Radio Szczecin,

dodane przez MQ

Remont trasy kolejowej ze Szczecina do Polic, modernizacja dworców na Niebuszewie i przy Turzynie, nowe stacje oraz jeden bilet na wszystkie połączenia, także tramwajowe i autobusowe - to założenia projektu Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej.
W środę przedstawiciele samorządu województwa i Szczecina podpisali umowę z firmą Trako, która ma przygotować studium wykonalności inwestycji. To pierwszy krok do jej realizacji.

- Założenie SKM jest proste. Pasażer kupuje w swojej miejscowości bilet autobusowy, który jest biletem docelowym na określoną ulicę w Szczecinie. Wsiada do autobusu i dojeżdża nim do dworca. Potem przesiada się do pociągu, którym dojeżdża do Szczecina. Tam wsiada do autobusu, a bilet cały czas jest ważny - wyjaśnia Marek Wierzbicki, współwłaściciel firmy.

Komunikacyjna rewolucja ma pochłonąć 600 mln zł. To koszty m.in. zakupu nowego taboru czy remontu dworców na Niebuszewie i przy Turzynie.

- W Policach zostanie wybudowany nowy odcinek torów do tzw. "nowych Polic" - dodaje dyrektor stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego, Roman Walaszkowski.

Studium wykonalności ma być gotowe w połowie przyszłego roku. To dokument, który jest niezbędny m.in. do uzyskania unijnego dofinansowania z budżetu na lata 2014-2020.

źródło: Polskie Radio Szczecin

4 komentarze