Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Zachodniopomorskie oddaje do modernizacji 3 EN57

ms/UMWZ, Rynek Kolejowy,

dodane przez zack1989

Kolejne trzy sztuki elektrycznych zespołów trakcyjnych EN-57 zmodernizuje ZNTK Mińsk Mazowiecki dla województwa zachodniopomorskiego.
Przetarg na wykonanie modernizacji popularnych EZT województwo rozpisało w 2014 roku. Zakładał on remont 3 pociągów z opcją, w miarę pojawienia się funduszy zewnętrznych, na przebudowę 7 kolejnych. Wszystkie 10 sztuk województwo kupiło wcześniej od Przewozów Regionalnych.

Marszałek Olgierd Geblewicz tłumaczył powody decyzji o zakupie 10 sztuk i modernizacji 3 z nich, a nie kupnie taboru nowego.

– Po remoncie, który kosztuje 40 proc. ceny, którą musielibyśmy przeznaczyć na nowy tabor, otrzymujemy de facto wyremontowane od podstaw i dość nowoczesne pociągi, a oszczędności pozwolą nam na lepsze kształtowanie taryf przewozowych – powiedział. Dodał, że podpisana z ZNTK umowa otwiera możliwość modernizacji kolejnych 7 sztuk kupionych od Przewozów Regionalnych pojazdów, w miarę pojawiania się wolnych środków w samorządowym budżecie.

Na zakup trzyczłonowych EZT-ów województwo wydało ze środków własnych ponad 10 mln złotych. Planowany koszt modernizacji 10 EN57, która została zaplanowana w latach 2015-2016, wyniesie niespełna 63 mln złotych.

Andrzej Chańko, dyrektor Zachodniopomorskiego Zakładu Przewozów Regionalnych, podczas spotkania z dziennikarzami 28 stycznia, powiedział, że zmodernizowane EZT pojadą już ze Szczecina w kierunku Kostrzyna po linii, gdzie PKP PLK kończy modernizację szlaku. Poza tym pojawią się w relacjach w kierunku Świnoujścia, Kamienia Pomorskiego i Krzyża.

źródło: Rynek Kolejowy

brak komentarzy