Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Newag dostarczy dodatkowe Impulsy dla ZGZ

jm, Rynek Kolejowy,

dodane przez zack1989; zmodyfikowane

Województwo zachodniopomorskie zamierza zamówić dwa dodatkowe pociągi Impuls. Jeden z nich trafi do województwa lubuskiego. Oba samorządy, tworzące Zachodnią Grupę Zakupową, odebrały już wcześniej czternaście nowoczesnych jednostek.
W kwietniu nowosądecki Newag zakończył dostawy dziewięciu pociągów Impuls dla Zachodniej Grupy Zakupowej. Umowę Newagu z Zachodnią Grupą Zakupową na dostawę 9 ezt z rodziny Impuls 31WE z opcją dodatkowego zamówienia 5 ezt podpisano w listopadzie 2013 roku. Z opcji województwa skorzystały.

Teraz województwo zachodniopomorskie poinformowało w unijnym biuletynie, że ma zamiar udzielić Newagowi dodatkowego zamówienia na kolejne dwa pociągi - po jednym dla obu województw. Muszą zostać dostarczone do końca tego roku, ponieważ samorządy ubiegają się o dofinansowanie zakupu z funduszy unijnych. W sierpniu otrzymały zgodę Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju na rozszerzenie projektu.

- Wkład własny z budżetu województwa wynosi 3,5 mln zł. Jest jednak możliwość odzyskania podatku VAT w wysokości 4 mln zł. Może się więc okazać, że nowy pociąg trafi do lubuskiego praktycznie bez kosztów ze strony samorządu województwa – tłumaczyła przed dwoma miesiącami Józefa Chalecka, Skarbnik Województwa Lubuskiego.

Wartość jednego Impulsa dla Zachodniej Grupy Zakupowej to blisko 21,5 mln zł. Zamówione pojazdy są czteroczłonowe i przeznaczone do eksploatacji z prędkością 160 km/h. Mieszczą do 436 pasażerów, w tym 208 na miejscach siedzących. Wyposażone są w klimatyzację, monitoring, gniazdka pozwalające podłączyć zasilacz do laptopa lub telefonu komórkowego, toalety w systemie zamkniętym, przystosowane dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się oraz matek z dziećmi (pojawią się przewijaki dla niemowląt).

źródło: Rynek Kolejowy

brak komentarzy