Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Zachodniopomorskie podpisało umowę z Przewozami Regionalnymi

ms, Rynek Kolejowy,

dodane przez zack1989

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz podpisał w piątek 20 listopada wartą ponad 80 mln zł umowę ze spółką Przewozy Regionalne na realizowanie kolejowych połączeń lokalnych przez kolejny rok.
Umowa ze spółką Przewozy Regionalne dotyczy zasad wykonywania przewozów kolejowych w województwie zachodniopomorskim w okresie od 13 grudnia 2015 roku do 10 grudnia 2016 roku.

– Nie czekaliśmy z podpisaniem umowy do ostatniej chwili i już dziś miło mi poinformować, że przewozy będą w przyszłym roku utrzymane na tym samym poziomie. Nie będzie żadnych cięć połączeń. Będziemy jedynie dążyć do optymalizacji, czyli dostosowywać połączenia do potrzeb podróżnych – zapowiedział marszałek Olgierd Geblewicz.
Jednoroczna stabilizacja
– Dzięki współpracy z Województwem Zachodniopomorskim i swojej pracy wciąż podnosimy jakość świadczonych usług i inwestujemy w modernizację taboru. Tak wczesne podpisanie umowy pozwala nam na tworzenie niezbędnej stabilizacji – powiedział Tomasz Pasikowski, prezes zarządu Przewozów Regionalnych.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że Zachodniopomorskie podpisało z Przewozami Regionalnymi wyłącznie umowę roczną. Nie jest to do końca zgodne z założonym przez zarząd spółki i jego większościowego właściciela, jakim jest Agencja Rozwoju Przemysłu planem restrukturyzacji. Ten zakłada, że marszałkowie będą zlecać spółce pracę na okres 5 lat. Zarząd Przewozów i marszałek województwa zapewnili jednak, że będą pracować nad określeniem warunków funkcjonowania spółki w przyszłości.

Obecnie jedynie województwo warmińsko-mazurskie podpisało z PR umowę 5-letnią. W najbliższych tygodniach zrobią to jednak zapewne następne regiony.
Różne stawki dla różnych połączeń
Wartość umowy to dokładnie 80 mln 759 tys. zł (w 2015 r. było to 79 mln zł). Przewozy będą realizowane na zbliżonych warunkach jak w roku 2015. Wysokość dopłaty do 1 pociągokilometra będzie zróżnicowana. Stawka podstawowa na terenie województwa wyniesie: w ruchu regionalnym 14,92 złotych, w ruchu międzywojewódzkim na linii Poznań – Szczecin – Świnoujście 16,29 złotych, a w relacjach do granicy (kierunek Angermünde i Schwerin) 8,45 złotych. Połączenia uruchamiane przez Oddział Zachodniopomorski Przewozów Regionalnych na terenie województwa wykonają pracę w wysokości 5,4 mln pociągokilometrów. Codziennie uruchamianych będzie około 200 pociągów.

Podróżni mogą spodziewać się poprawy jakości podróżowania. Na początku 2016 roku województwo wprowadzi do eksploatacji kolejny nowoczesny elektryczny zespół trakcyjny ED78 Impuls (w ramach poszerzenia zamówienia Zachodniej Grupy Zakupowej) oraz siedem gruntownie zmodernizowanych elektrycznych zespołów trakcyjnych EN57AL.

źródło: Rynek Kolejowy

brak komentarzy