Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Newag zwycięzcą przetargu na 17 ezt dla Pomorza Zachodniego

Michał Szymajda, Rynek Kolejowy,

dodane przez zack1989

Rozstrzygnięto postępowanie przetargowe na wykonanie i dostawę kolejnych elektrycznych zespołów trakcyjnych (tzw. ezt) do obsługi regionalnych połączeń kolejowych. 17 nowych ezt-ów dla Pomorza Zachodniego wykona i dostarczy Newag SA. Inwestycja kosztować będzie ponad 250 mln zł i w większości sfinansowana będzie z funduszy unijnych.
W ramach zamówienia zakupionych zostanie 12 sztuk trzyczłonowych i 5 czteroczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Przetarg zakłada opcję zwiększenia zamówienia o dodatkowych 10 sztuk ezt. Poziom dofinansowania projektu w ramach Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego może wynieść 85%. Pozostałe środki pochodzić będą z funduszu kolejowego i środków własnych województwa. Zakup nowych pojazdów kolejowych pozwoli zabezpieczyć potrzeby taborowe województwa.

– Jako Województwo Zachodniopomorskie zainwestowaliśmy w nowoczesne pociągi już 600 mln zł i dziś możemy pochwalić się jednymi z najnowocześniejszych pojazdów szynowych w Polsce. Ale nie poprzestajemy na tym i kontynuujemy powiększanie floty, tak aby wszystkie połączenia na Pomorzu Zachodnim były obsługiwane pojazdami gwarantującymi komfort i bezpieczeństwo podróży. Zgodnie z ofertą, trzy pierwsze ezt-y dotrą do nas nie później niż do końca maja przyszłego roku. Wierzę jednak, że uda się to zrobić szybciej – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

W postępowaniu przetargowym wzięły udział trzy firmy: Stadler Polska Sp z.o.o., Pesa Bydgoszcz S.A., Newag S.A. Najwyżej została oceniona oferta NEWAG S.A., opiewająca na sumę 250 797 000 zł. (...)

źródło: Rynek Kolejowy

8 komentarzy