Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Gryfino: SKM Szczecin ma potencjał

Martyn Janduła, Rynek Kolejowy,

dodane przez zack1989; zmodyfikowane

Projekt Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej ma coraz większe szanse realizacji. Przed stowarzyszeniem, które odpowiada za realizację projektu, konkurs na otrzymanie unijnego dofinansowania. Gminy, które obsługiwać będą kolej, już mówią o dużym znaczeniu tego środka transportu dla ich mieszkańców.

Na potrzeby realizacji pomysłu Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej – Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego (SSOM) zostało koordynatorem działań. Z kolei sygnatariuszami umowy partnerstwa zostaną marszałek województwa, prezydenci Szczecina i Stargardu, burmistrzowie Goleniowa, Gryfina i Polic, wójtowie Kobylanki i gminy Stargard oraz przedstawiciele Polskich Kolei Państwowych i Polskich Linii Kolejowych SA.

„Rozwiązania takie się sprawdzają”

Obecnie projekt jest już coraz bliżej realizacji. PKP PLK ogłosiły już przetarg na kierownika projektu budowy SKM Szczecin. Jednak nie oznacza to jeszcze zapewnienia, że projekt powstanie. – Projekt nie jest pewny realizacji do czasu otrzymania dofinansowania – mówi Roman Walaszkowski, dyrektor Biura SSOM.

Z postępów realizacji projektu zadowolony jest Gryfin. – To oczywiście znakomity pomysł, który jest wyczekiwany przez naszych mieszkańców – ocenia projekt Tomasz Miler, zastępca burmistrza Gryfina. – Potencjał jest bardzo duży. Zresztą trudno nie dostrzec tego, że takie rozwiązania sprawdzają się w podobnych obszarach metropolitalnych – dodaje.

SKM Szczecin nie będzie to kolej stricte miejska, bo jest przede wszystkim przeznaczona dla mieszkańców Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego, jako szybki, konkurencyjny względem transportu samochodowego, środek transportu. W Szczecinie SKM będzie pełniła funkcję uzupełniającą względem transportu miejskiego. SSOM szacuje, że zakończenie inwestycji oraz uruchomienie przewozów mogłoby się odbyć pod koniec II kwartału 2022 roku.

Mniej na transport autobusowy

Uruchomienie kolei metropolitalnej niesie za sobą także szereg pomniejszych inwestycji. W udziale gminy Gryfino przypadnie przebudowanie obszaru wokół dworca kolejowego – tzw. Zintegrowane Centrum Przesiadkowe. – Czeka nas też modernizacja ulic dojazdowych, ciągów pieszych, budowa parkingów P&R – wylicza zastępca burmistrza.

– Oczywiście jesteśmy też stroną w głównej umowie, dlatego jesteśmy też świadomi, że przy funkcjonowaniu kolei będziemy płacić składkę na jej utrzymanie, choć faktycznie nie będzie to wysoki koszt dla budżetu – mówi Miler. Jak argumentuje, SKM pozwoli na oszczędności w zakresie komunikacji autobusowej.

Zgodnie z harmonogramem o ubieganie się o dofinansowanie z Projektu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, w grudniu bieżącego roku ma zostać ogłoszona informacja o rozpoczęciu naboru w konkursie. – SSOM planuje w odpowiednim czasie złożyć wniosek o dofinansowanie, oparty na przygotowywanej dokumentacji przedprojektowej i wszystkich niezbędnych dokumentach. W tej chwili trwa etap aktualizacji dokumentacji przedprojektowej wraz z uzyskaniem wszelkich niezbędnych dokumentów. Pozwoli to przygotować wniosek o dofinansowanie – wyjaśnia dyrektor Stowarzyszenia.

źródło: Rynek Kolejowy

1 komentarz