Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Przystanek kolejowy w Międzyzdrojach będzie jak nowy

Ferrix (wg RK: inf. prasowa),

dodane przez Ferrix

Wygodne perony z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych oraz nowy wizualny i głosowy system informacji pasażerskiej jeszcze w 2017 r. usprawnią obsługę pasażerów przyjeżdżających do uzdrowiska. To zakładany efekt przetargu na remont przystanku Międzyzdroje. PKP Polskie Linie Kolejowe dostosowują stacje i przystanki do potrzeb podróżnych.
Na modernizację przystanku PLK przeznaczyły ponad 7 mln zł. W tym roku poprawił się już wygląd podziemnego przejścia. Potem PLK przebudują dwa perony, by łatwiejszy był dostęp do pociągów. Przystanek będzie wyposażony w nowe ławki. Poprawi się także oświetlenie, a rowerzyści zyskają stojaki. Komfort podróży zwiększy czytelny system dynamicznej informacji pasażerskiej, zarówno wizualnej, jak i głosowej. Na peronach zostanie zamontowany monitoring.

Zabytkowa wiata obok dworca zostanie odnowiona w porozumieniu z miejskim konserwatorem zabytków. Planowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe prace obejmą także budowę dojścia do peronów i zagospodarowanie placu od strony dworca. Perony zostaną dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej zdolności poruszania się, m.in. wyposażone w ścieżki z wypukłym oznakowaniem. Na prace zaplanowano ok. 2,7 mln zł.

Modernizacja peronów na przystanku Międzyzdroje to kontynuacja prac z 2016 roku za ok. 4,3 mln zł. Przebudowano i dostosowano do obsługi osób niepełnosprawnych przejście pod torami. Powstały zadaszone podjazdy na perony, wyposażone w ścieżki naprowadzające, które ułatwiają podróż osobom niedowidzącym. Przejście jest czytelnie oznakowane i dobrze oświetlone.

Nowy standard obsługi podróżnych

Międzyzdroje to jeden z wielu przystanków i stacji, na których PLK poprawiły standard obsługi. Pasażerowie już korzystają ze zmodernizowanych obiektów, m.in. w Olsztynie Zachodnim, na trasie Poznań – Czempiń, Włocławek – Aleksandrów Kujawski oraz Warszawa Okęcie – Czachówek. Przebudowa obejmuje także stacje Zielona Góra i Jelenia Góra oraz na trasie Rzeszów – Przemyśl, m.in. Przeworsk i przystanek Przemyśl Zasanie. W najbliższych latach zwiększy się standard m.in. na stacjach Łowicz, Kutno. Powstaną nowe przystanki w Krakowie i we Wrocławiu.

źródło: Rynek Kolejowy

brak komentarzy