Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński kolej

Nowy rozkład 2018/2019 – pociągi PKP Intercity

Ferrix,

dodane przez Ferrix

9 grudnia 2018 r. wchodzi w życie rozkład kolejowy, tzw. „zmiana roczna”, która będzie obowiązywała do 14 grudnia 2019 r., z najbliższą korektą od 10 marca 2019 r.
W porównaniu do obecnie obowiązującego rozkładu jazdy przewidziane są następujące zmiany:
* TLK „Magnolia” i TLK „Gombrowicz” zostaną połączone w jeden pociąg TLK „Osterwa”. Wagony „lubelskie” będą przełączane/łączone w Poznaniu z poc. TLK „Warta” z Gorzowa Wlkp. Dawna „Magnolia” zostanie przetrasowana przez Wieluń (obecnie przez Lubliniec) i wydłużona z Krakowa do Przemyśla.
* IC „Gałczyński” zyska grupę wagonów z Gorzowa Wlkp., które będą dołączane w Poznaniu. Z Gorzowa (podobnie jak „Warta”) pojadą nową trasą przez Skwierzynę i Zbąszynek.
* TLK „Moniuszko” zmieni swoją nazwę na „Zamoyski” i będzie odjeżdżał ze Szczecina godzinę później niż obecnie, dodatkowo w Pile dołączane/wyłączane będą wagony z/do Kołobrzegu (odj. 7:10), które zastąpią obecnie kursujący poc. TLK „Kochanowski” (odj. 12:05)
* Nocne TLK „Podhalanin” (sezonowy) i TLK „Uznam” będą omijały linię 351 i pojadą do Poznania przez Kostrzyn, Rzepin i Zbąszynek. Dodatkowo do Zakopanego trasa zmieni się na odcinku za Katowicami, pojedzie on przez Bielsko-Białą, Kęty, Andrychów i Wadowice. „Uznam” natomiast zostanie skrócony do Warszawy Wsch., z wagonami przez Wrocław i Katowice do Bielska-Białej Gł. (zamiast do Krakowa).
* Skrócona zostanie również trasa TLK „Podlasiaka”, który pojedzie tylko do Warszawy Wsch. jako TLK „Mewa”, a także poc. IC „Pobożny”, który będzie dojeżdżał tylko do Poznania Gł. jako IC „Merkury”. Obsługiwany będzie przez jednostki ED160 „Flirt”.
* IC „Mehoffer” i IC „Matejko” na odc. Szczecin – Wrocław zmienią trasę przez Zieloną Górę (obecnie przez Poznań).
* Mocno ograniczone zostanie kursowanie obecnego „Hetmana”, który jako TLK „Czcibór” zostanie skrócony do Wrocławia i będzie kursował tylko w poniedziałki i soboty (a do Szczecina w piątki i niedziele).
* Ze/do Świnoujścia codziennie zostanie wydłużona trasa poc. IC „Barnim” (do/z Katowic i Jeleniej Góry”) oraz nocnego „Przemyślanina”, który będzie kursował przez Ostrów Wlkp., Lubliniec i Gliwice (obecnie przez Wrocław).
* Do „Przemyślanina” w Katowicach będą dołączane wagony bezpośrednie ze stacji Berlin-Charlottenburg. Pociąg „Nightjet” będzie łączył Berlin z Wiedniem, Budapesztem i Przemyślem przez Rzepin, Zieloną Górę, Wrocław i Racibórz.
* Nie zmieni się oferta w kierunku Gdańska i Olsztyna – w porównaniu do obecnego rozkładu „Stańczyk”, „Gryf”, „Rybak” i „Albatros” będą odjeżdżały ok. 20-30 minut wcześniej. Godzina odjazdu „Żuław” pozostanie niezmienna. Według planów od 10 marca „Gryf” i „Rybak” mają zacząć być obsługiwane przez zmodernizowane wagony.
* Poza niewielkimi zmianami godzin, pociągi EIC „Chrobry” do Warszawy Wsch., TLK (obecnie IC) „Światowid” do Katowic, IC „Barbakan” do Krakowa Gł. oraz TLK „Swarożyc” z Kołobrzegu do Katowic będą kursować tak jak w obecnym rozkładzie.
* W marcowej korekcie ma zostać przywrócone kursowanie IC „Portowiec”, który będzie kursował przez Rzepin, Poznań, Kalisz i Łódź do Warszawy Wsch.
* Ze Szczecina całkowicie znikają pociągi: IC „Wawel” do Krakowa, który zostanie skrócony do Poznania, oraz TLK „Klimczok” do Bielska-Białej i IC „Włókniarz” do Łodzi Fabrycznej.
* W dniach 10-17 grudnia za poc. IC „Szkuner” i TLK „Pobrzeże” na odcinku Kołobrzeg – Białogard zostanie uruchomiona autobusowa komunikacja zastępcza, a poc. TLK „Swarożyc” i TLK „Zamoyski” pojadą objazdem przez Koszalin.
* TLK „Pobrzeże” z Kołobrzegu do Łodzi (przez Gdańsk i Warszawę) zostanie wydłużony do Wrocławia przez Kalisz.
* Trasa nocnego TLK „Ustronie” z Kołobrzegu do Przemyśla zostanie zmieniona i od Iławy pojedzie przez Toruń, „Węglówkę”, Częstochowę Stradom i Kielce (obecnie na odcinku z Iławy do Kielc kursuje przez Warszawę i Radom).
* Pozostałe wyżej niewymienione pociągi kursujące z Kołobrzegu („Szkuner” do Wrocławia, EIP do Krakowa, „Malczewski” do Przemyśla i „Parsęta” w niedziele do Łodzi Fabr.) oraz ze Słupska i Koszalina („Szkuner” i „Malczewski” – grupy wagonów, oraz „Gwarek” do Katowic) zmienią tylko swoje godziny odjazdów.

1 komentarz