Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Kraj: Otwarty dostęp dla Leo Express na trasie Praga - Warszawa - Terespol

Michał Szymajda, Rynek Kolejowy,

dodane przez MQ

Urząd Transportu Kolejowego przyznał czeskiemu przewoźnikowi Leo Express Global otwarty dostęp dla pociągów uruchamianych od granicy polsko-czeskiej w Zebrzydowicach do Terespola przy granicy polsko-białoruskiej. Urząd zobowiązał jednak przewoźnika do wykonywania aż czterech kursów dziennie przez 5 kolejnych lat.

Decyzja z 13 grudnia 2019 r. o otwartym dostępie obowiązywać będzie przez 5 kolejnych lat. – Przewoźnik powinien wykonywać połączenia w częstotliwości i pełnej relacji, którą sam wskazał we wniosku. Odstępstwo od tej reguły jest możliwe jedynie wówczas, gdy przyczyną braku możliwości realizacji otwartego dostępu będą okoliczności niezależne od przewoźnika – poinformował Urząd Transportu Kolejowego. To może stanowić dla Leo Expressu problem, nie ma on bowiem tak rozbudowanej bazy taborowej. Przewoźnik stoi też na stanowisku, że regulator nie może zobowiązać go do wykonywania wszystkich kursów.

Leo Express otrzymał możliwość zatrzymywania się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na stacjach Zebrzydowice, Pszczyna, Tychy, Katowice Ligota, Katowice, Sosnowiec Główny, Dąbrowa Górnicza, Zawiercie, Włoszczowa Północ, Opoczno Południe, Warszawa Zachodnia, Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia, Mińsk Mazowiecki, Siedlce, Łuków oraz Terespol. Otwarty dostęp został przyznany zgodnie z wnioskiem przewoźnika do 10 grudnia 2024 r.

– Cieszę się, że mogłem wydać kolejną decyzję otwartego dostępu – mówi dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. – Zwiększenie konkurencyjności na polskich torach powinno służyć przede wszystkim pasażerom – zaznacza Góra.

– Nowa usługa Leo Express Global powinna przede wszystkim stanowić odpowiedź na dotychczas niezaspokojone potrzeby podróżnych, w szczególności w zakresie przejazdów na terytorium innego państwa. W przypadku prac modernizacyjnych i remontowych powodujących zmniejszenie zdolności przepustowej kursowanie pociągów Leo Express Global nie może zakłócić kursowania pociągów ważnych z punktu widzenia interesu społeczno-gospodarczego kraju – napisał Urząd.

Już wcześniej UTK zezwolił Leo na wykonywanie kursów od granicy polsko-czeskiej, przez Katowice i Kraków do Medyki. Od ubiegłego roku w ramach otwartego dostępu kursują weekendowe połączenia z Krakowa do Pragi.

źródło: Rynek Kolejowy

brak komentarzy