Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Wolsztyn: Parada Parowozów przełożona. Na wrzesień?

Kasper Fiszer, Rynek Kolejowy,

dodane przez MQ

Tegoroczna Parada Parowozów w Wolsztynie się nie odbędzie – a przynajmniej nie w maju. Parowozownia Wolsztyn będzie próbowała zorganizować imprezę we wrześniu, kiedy być może zagrożenie epidemiologiczne będzie znacznie mniejsze niż obecnie. Wciąż kursują natomiast pociągi Kolei Wielkopolskich obsługiwane trakcją parową.

Choć do planowanego startu tradycyjnej Parady Parowozów w Wolsztynie zostało jeszcze sporo czasu, organizator już ogłosił, że na pewno nie odbędzie się ona w terminie. – W związku z szerzeniem się koronawirusa SARS-COV-2 tegoroczna XXVII Parada Parowozów i imprezy jej towarzyszące zaplanowane na 1 – 3 maja 2020 r. zostają odwołane – poinformował Wojciech Marszałkiewicz, dyrektor Parowozowni Wolsztyn. W opublikowanej na łamach strony internetowej instytucji decyzji zapewnia on jednak, że nie oznacza to definitywnego odwołania wydarzenia. 

Kiedy parowozy znów zjadą do Wolsztyna? 

– Przewidywany termin organizacji XXVII Parady Parowozów to wrzesień 2020 r. – stwierdza bowiem przedstawiciel Parowozowni. Informację tę należy przy tym traktować bardzo wstępnie. Trudno bowiem obecnie przewidzieć dalsze etapy epidemii, a tym samym jeszcze trudniej jest wskazywać, jakie środki ostrożności okażą się rozsądne za kilka miesięcy. 

Od 12 marca wolsztyńska parowozownia pozostaje też – podobnie jak inne placówki o charakterze muzealnym – nieczynna dla zwiedzających. Instytucja zapewnia jednak, że rozkładowe pociągi pasażerskie obsługiwane planowo lokomotywami parowymi kursują zgodnie z rozkładem jazdy. Nie będą zaś uruchamiane pociągi z okazji Światowego Dnia Wody 22 marca. Impreza została bowiem odwołana. 

W dni robocze z parowozem do Zbąszynka, w soboty – do Poznania

W poniedziałek 16 marca po raz ostatni pociągi parowe mają wyruszyć w trasę z Wolsztyna do Leszna. Od wtorkuu w dni robocze realizowane będą kursy na trasie Wolsztyn – Zbąszynek. Parowozy będą tam kursować trzy razy dziennie. 

W soboty pociągi parowe łączyć będą natomiast Wolsztyn z Poznaniem. Rozkład jazdy przewiduje dwie pary kursów obsługiwane przez maszyny z Parowozowni. Wszystkie pociągi uruchamiane są przez Koleje Wielkopolskie. 

źródło: Rynek Kolejowy

brak komentarzy