Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Koszalińska wąskotorówka z marszałkowskim wsparciem. Kolejna dotacja na rewitalizację zabytkowego szlaku

Tomasz Maciejewski, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego,

dodane przez MQ

Przebudowa przejazdu kolejowego w Manowie to najważniejsza w tym roku inwestycja na szlaku Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej. Na jej realizację Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego przekazał 40 tys. złotych. W piątek umowę w sprawie dotacji celowej na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane podpisali wicemarszałek Tomasz Sobieraj i prezes Towarzystwa KKW Paweł Gajdzica.

Województwo Zachodniopomorskie regularnie wspiera rewitalizację koszalińskiej wąskotorówki. W latach 2016-2019 na remonty torów przekazano w sumie 60 tys. zł. Tegoroczna dotacja wynosi 40 tys. zł i jest przeznaczona na wykonanie nawierzchni zintegrowanej przejazdu kolejowego znajdującego się w Manowie na drodze krajowej nr 11.

- Przejazd wymaga pilnego remontu. Na DK 11 jest duże natężenie ruchu samochodowego. Stara infrastruktura kolejowa uległa degradacji – tłumaczy wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj. – Jako samorząd województwa od lat wspieramy finansowo rewitalizację koszalińskiej wąskotorówki. To cenny zabytek i wyjątkowa atrakcja turystyczna. Jedyna taka kolejka w tej części Pomorza - podkreśla wicemarszałek Tomasz Sobieraj.

Podpisanie umowy w sprawie dotacji celowej na przebudowę przejazdu odbyło się w lokomotywowni wąskotorówki przy ul. Lechickiej w Koszalinie. Prezes Towarzystwa Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej Paweł Gajdzica przedstawił zrealizowane niedawno prace naprawcze na kolejowym szlaku i omówił planowane inwestycje. Przejazd modernizowany z marszałkowskich środków ma być gotowy do listopada br. Zostanie wykonany w technologii bezpodsypkowej, co zwiększy jego trwałość i bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu. Szyny zostaną zainstalowane w rowkach, więc nie będą wystawały ponad nawierzchnię drogi. Montaż płyt przejazdowych i szyn poprzedzi wymiana gruntu do głębokości prawie 2 metrów.

W tym roku udało się zrewitalizować kilkaset metrów szlaku koszalińskiej wąskotorówki. Łączna wartość zadań inwestycyjnych to ok. 250 tys. zł., z czego 80 tys. zł to środki przekazane Gminie Manowo z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego. Dotację celową w takiej samej wysokości Manowo otrzymało również w roku 2020 r.

Pomorze Zachodni wspiera przedsięwzięcia związane z rewitalizacją wąskotorowej linii kolejowej Koszalin – Manowo – Rosnowo, ale także projekty promocyjne i edukacyjne. Na cykl warsztatów ekologicznych „Zielona ciuchcia” od 2015 r. przekazano prawie 70 tys. zł. W ramach promocji Pomorza Zachodniego wspólnie z TKKW organizowaliśmy Dzień Dziecka i Dzień Kolejarza, przeznaczając w ostatnich latach na ten cel ponad 10 tys. zł.

Koszalińska Kolej Wąskotorowa powstała w 1898 roku, jest jedną z najstarszych w Polsce i Europie. W latach 80. i 90. XX w. zamykano jej kolejne odcinki. Jesienią 2001 r. przestała kursować, ale już w 2005 r. lokalni pasjonaci kolejnictwa zarejestrowali Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej, uratowali zabytkowy szlak, przeprowadzili niezbędne remonty i w 2008 r. udało się ponownie uruchomić połączenie Koszalin – Manowo, a później także odbudować trasę Manowo – Rosnowo. Kolejka docierająca z Koszalina nad jezioro Rosnowskie jest atrakcją turystyczną. Każdego roku przewozi ok. 14 tysięcy pasażerów.

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

brak komentarzy