Informacje
PKP Intercity prezentuje rozkład jazdy na sezon 2021/2022 dla województwa zachodniopomorskiego
informacja prasowa PKP Intercity,
dodane przez MQ
Nowe połączenie do Olsztyna i wakacyjny pociąg do Krakowa – to najważniejsze nowości dla województwa zachodniopomorskiego w nowym rozkładzie PKP Intercity, który wejdzie w życie w niedzielę 12 grudnia 2021 roku.
W nowym rozkładzie szczecinianie zyskają dodatkowe połączenie do Olsztyna dzięki wydłużeniu relacji pociągu IC Bryza, kursującego do tej pory pomiędzy stolicą Warmii a Kołobrzegiem.
W wakacyjne weekendy dojazd do Krakowa ułatwi nowy pociąg IC Krakowianka, który połączy Kraków z Kołobrzegiem, a kursujący na co dzień pomiędzy Szczecinem a Warszawą skład IC Gałczyński pojedzie w wydłużonej relacji z i do Świnoujścia. Dzięki temu mieszkańcy miasta zyskają dodatkową możliwość dojazdu do Szczecina, Poznania i Warszawy. W wakacyjne weekendy będzie kursować także nowy, nocny pociąg IC Słupia, który połączy Kołobrzeg z Łodzią przez Warszawę. W pierwszych miesiącach obowiązywania nowego rozkładu będzie dostępny na trasie pomiędzy Kołobrzegiem a stolicą w kategorii TLK.
Dostosowanie do prac modernizacyjnych
Obowiązujący od 12 grudnia 2021 roku rozkład jazdy uwzględnia zmiany, które zapewnią optymalne kursowanie pociągów podczas modernizacji linii kolejowych. W najbliższych miesiącach kontynuowane będą prace modernizacyjne na linii kolejowej numer 351. Wpłynie to na przepustowość trasy Szczecin – Krzyż – Poznań i liczbę połączeń na niej. W związku z pracami część pociągów na ciągu Poznań – Szczecin zostanie skierowanych na trasę alternatywną przez Rzepin i Zbąszynek.
Kontynuowane będą prace inwestycyjne na Warszawskim Węźle Kolejowym, które wpływają na kursowanie części pociągów jeżdżących do i z Warszawy. W związku z wprowadzeniem ruchu jednotorowego na linii średnicowej część pociągów będzie kursować przez stację Warszawa Gdańska, Warszawa Śródmieście bądź w skróconej relacji do lub z Warszawy Wschodniej.
Kompleksowa informacja dla podróżnych
Bilety PKP Intercity dostępne są w kasach na terenie całego kraju, w Centrach Obsługi Klienta na głównych dworcach, w automatach biletowych, a także przez Internet na stronie intercity.pl lub za pośrednictwem aplikacji IC Mobile Navigator. Dokładne informacje na temat biletów i rozkładu jazdy przewoźnika pasażerowie uzyskają na stronie intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto. Usługę świadczy PKP Intercity S.A.).
Bezpieczne podróże koleją z PKP Intercity
Na pokładach pociągów należy zakrywać usta i nos podczas trwania całej podróży. Kierownicy pociągów i konduktorzy korzystają ze środków ochrony indywidualnej i utrzymania higieny osobistej – maseczek i rękawiczek ochronnych oraz żeli do mycia i dezynfekcji rąk. Kontakt z podróżnymi podczas kontroli biletów odbywa się z zachowaniem bezpiecznego dystansu dzięki wykorzystaniu nowoczesnych terminali zbliżeniowych. Wszystkie pociągi PKP Intercity są dezynfekowane i czyszczone po zakończeniu każdego przejazdu. Od marca 2020 do końca listopada 2021 roku przewoźnik wykonał już blisko 595 tysięcy dezynfekcji i niemal 33 tysiące dezynfekcji metodą zamgławiania.
Obecnie nie obowiązują limity zajętości miejsc w transporcie publicznym. Również w składach wagonowych PKP Intercity można podróżować bez rezerwacji miejsca do siedzenia. Obowiązkowa rezerwacja miejsc nadal obowiązuje w elektrycznych zespołach trakcyjnych (EZT), czyli pojazdach typu Pendolino, Flirt lub Dart, a także w spalinowych zespołach trakcyjnych (SZT). Ze względu na swoją konstrukcję składy zespolone nie mogą być wydłużane, tak jak w przypadku tych zestawionych z wagonów, dlatego ścisła kontrola poziomu zajętości miejsc w EZT i SZT służy bezpieczeństwu i komfortowi podróżowania tymi pociągami.